112 Servis İçin Konum Bulma Projesi (Bitirme Projesi)

Proje için kapak sayfası

1. Özet

Günümüzde en etkili sağlık hizmetlerinin başında 112 Acil Servis hizmeti gelmektedir. Bu sağlık hizmeti toplumsal ve bireysel açıdan hizmet sunan resmi ve özel kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. 112 Acil Servis’leri acil vakalarda, polis ve itfaiye aramalarında yanlarında eşlik eden görevliler arasında yer almaktadır.

112 Servisleri acil hastalık durumlarında, yaralanmalarda, yangın, infilak, göçük, kaza ve benzeri durumlarda yerinde acil yardım hizmetlerini başlatması görevidir.112 Servis hizmetlilerinin görevleri yerine eksiksiz getirebilmesi için erken müdahale etmeleri gerekmektedir. Bu durumda belirtilen yere geç gitmemeli ve vakanın olduğu yerin bilgisi elinde eksiksiz olmalıdır.

Ülkemizde çoğu zaman geç müdahalenin nedeni vakanın gerçekleştiği yere erken gidememekten kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun tek nedeni 112 Servisleri değil iletişime geçen kişiden de kaynaklandığı saptanmıştır. Gerçekleştireceğimiz bu proje kullanıcı hatalarını minimum seviyeye çekmek için tasarlanmıştır.

2. Projenin İçerdiği Yenilik Unsuru (Problemin tespiti ve çalışmanın amacı)

112 servislerinin şikayetlerini dikkate aldığımızda en büyük sıkıntının yanlış verilen adreslerinin olduğundan bahsedilmektedir. Bunun sonucunda 112 görevlilerinin adrese istenilen sürede ulaşmasının verdiği geç müdahale nedeni ile bazen olumsuz etkiler bırakmaktadır. Ayrıca geç ulaşılması nedeni ile çevredeki vatandaşlar tarafından sürekli bir kargaşa yaşanması ile sonuçlanmaktadır.

İşte bu sebeple 112 servislerinin adrese geç ulaşması, geç müdahale, yanlış adres yönlendirmeler, 112 servislerinin gelmediğine dair söylemler ve hizmet sorunları üzerine bu konuda eksiklere dair bu proje fikri ortaya çıkartılmıştır.

Yapılan istatistiksel araştırmalara göre nüfusun büyük bölümünü bünyesinde taşıyan İstanbul’da 112 acil aramalarının ne kadar kullanıldığını açıklar niteliktedir. Bu istatistikler aşağıdaki gibidir.

112 Vaka sayıları ve günlük ortalama vaka sayıları

112 Çağrı nedenlerine göre dağılımı

Şekil 1-A

Şekil 1-A da görüldüğü gibi 112 acil aramaların büyük bir çoğunluğunu Medikal durumlar için kullanıldığı gözlenmektedir. Bu durum servis çalışanlarının ne kadar hızlı olması gerektiğini kanıtlar niteliktedir. Medikal durumların yanında Trafik Kazalarında da bir o kadar önemli yer tutmaktadır. Bu kazalarda erken müdahale hayat kurtaracak durumların en başında gelmektedir.

Ambulans çıkışlarının sonuçlarına göre dağılımı

Şekil 2-A

Şekil 2-A da görülen istatistiklerine göre ise 112 acil servisinin en çok kullanıldığı durum Hastaneye Nakil işlemleridir. Bu nakil işleminin hızlı gerçekleşmesi için ise konum bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir.
Bu bağlamda haberleşme sistemi yazılım ile ilgili eksiklik ve aksaklıklar göz önüne alındı. Yanlış Çağrı yönlendirmelerinin önüne geçmek ve acil durumda ki kişilerin mağdur olmaması amaçlandı. Asıl amaç ise 112 servislerinin kişiler tarafından verilen yanlış adreslerin önüne geçerek hem acil vakaya hızlı ulaşmak ve telefonda adres verme süresi ile kaybedilen zamanı hasta için kullanma niyetindedir. Bütün bunlar hizmet kalitesini ve etkinliğini arttırmaya yöneliktir.

3. Projede kullanılan yöntem ve metotlar

Tasarladığımız bu proje tüm akıllı telefona sahip kişilerin rahatça kullanabileceği bluetooth ile konum bulma sistemidir. Projenin hayata geçirilmesi için arduino kartı, blutooth shield,wifi shield, telefon uygulaması ve veritabanı gibi ana mekanizmadan oluşmaktadır.heterojen bir ağ yapsı ile veri aktarımları sağlanacaktır.
Sistemin çalışma için arduino kartın gerekli kodların yazılması ve telefon uygulaması yazılması ile başlar.

Çalışma prensibi

Her arduinonun bulunduğu ev, iş yeri vb yerler kayıt altına alınacaktır. Bu yerlere kurulan arduino setinin aktif hale gelmesi ile wifi ağına bağlı olacaktır.
Arduinonun blutooth özelliği hep açık kalacaktır. Çevresindeki birçok telefon ile bluetooth üzerinden haberleşecektir. Çevresinde bulunan her hangi bir akıllı telefon ile daha önceden arduino ile eşleşmesi gerekmektedir. Bu durum enerjinin bulunması açsından problem olma ihtimalinden dolayı hem pil kullanımı hem de bina şebeke gerilimleri ile devamlı olarak canlı tutulacak bir sistem olacaktır.

Akıllı telefon için hazırlanan uygulamaile 112 arandığında arkada çalışan uygulama arama bilgilerini okuyarak telefonun blutooth özelliği otomatik olarak açacaktır. Daha önceden eşleşen telefon arduinoya bilgi göndererek arduinoyu aktif hale getirecektir. Wifiye bağlı olan arduinyo uzak sunuculara şu adresten 112 arandı diyerek bilgi gönderecektir. Her hangi bir yerden gelen uyarı, veri tabanı ile eşleşen adresi gösterecektir. Eşleşen adres daha sonra yetkili birimlere gönderilerek verilen adrese zaman kaybetmeden harekete geçilecektir.

4. Proje İş-Zaman Planı

5. Proje Kullanılan Malzemeler

1 Adet Arduino Kartı
1 Adet Bluetooth Shield
1 Adet wifi shield
1 Adet Lcd Shield
N Tane kablo
1 Adet Akıllı Telefon

6. Sonuçlar

Tasarladığımız bu proje sayesinde acil durumdaki kişilerin adresi tespit edilerek onlara ulaşmakta kolaylık sağlayacaktır. Vakanın olduğu bölgeye ulaşım daha hızlı gerçekleşecek ve geç kalma sonucu çıkan mağduriyetlerin ve geç müdahalenin önüne geçilecektir. Bu sistem ile sadece kişinin acil durumda olduğunu belirtmesi yeterlidir. Bu proje ile yanlış verilen adresleri minimum seviyeye çekecektir.

7. Kaynaklar

Günlük ortalama vaka:
http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/anasayfalinkler/pano2013/ortalama_vaka2013.pdf
112 çıkışlarının sonuçlarına göre dağılımı:
http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/anasayfalinkler/pano2013/cikis_sonuc2013.pdf
112 çağrılarının aranma sonuçlarına göre dağılımı:
http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/anasayfalinkler/pano2013/cagri_neden2013.pdf

112 Servis İçin Konum Bulma Projesi (Bitirme Projesi)” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.