2 El Elektronik Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İnsanlarımız 2. El ürün alırken çok tereddüt yaşamaktadırlar. Ya bozuksa, ya sıkıntılıysa, aldığımda içinden hıyar çıkarsa 🙂 gibi şüphelere düşmektedirler. Bu algı aslında tamamen satıcı yüzünden kaynaklanmaktadır ama suçu tek ona atacak değilim o zaten bu yola haksız kazanç için yola çıkmış burada asıl önemli olan ürünü alacak kişinin bazı detaylara dikkat etmesi gerekiyor. Birçok 2. El ürün aldığımdan ve çevremi izleyerek edindiğim bu detayları kendi çerçevemden anlatmaya çalışacağım. Burada önemli olan tabi ki sizin daha dikkatli olmanız. Bu detayları soru cevap şeklinde ele alacağım.

2. El ürün mağazadan mı kişiden mi alınmalı? Alırken nelere dikkat etmeli?

Bu başlığın tüm yanlarını anlatım sizin seçiminize bırakacağım. Asıl önemli olan sizin ne tercih ettiğiniz. 2 aşamada değerlendireceğiz.

Fiyat mı güven mi?

Sizin için fiyat daha uygun olsun istiyorsanız kişiden alın. Çünkü kişisel satan kişi kar için değil bir an önce elimden çıksın diye satar ve 2. El piyasanın biraz altında verir. Dükkan tarzı yerden alırsanız onlar karını da koyduğu için biraz şişirilmiş fiyata alırsınız. Burada da tabi ki güven devreye giriyor kişiden aldığınızda onu bir daha bulma şansınız az oluyor ya da bu sıkıntılıymış diyerekten geri veremiyorsunuz ama dükkandan aldığınızda ona geri verebilirsiniz veya değiştirebilirsiniz.

2. El ürün alırken marka seçimi önemli mi?

Her üründe olduğu gibi bunda da marka önemlidir. Bazı markaları ne kadar çok kullanırsanız kullanın yıpranmazlar veya az yıpranırlar. Yani bilindik markalar seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ürünü alırken sahibini nasıl gözlemlemeliyiz?

Belki yukarıdaki saydıklarımdan en önemlisi tabi ki de ürünün sahibini iyi analiz etmekten geçer. Eğer satıcı kendinden emin kısa ve net cevaplar veriyorsa üründe sıkıntı yoktur. Siz soru sorduğunuzda düşünerek cevap veriyorsa bir arızası olabilir ve o an bilinç altında bunu söylesem mi söylemesem mi gibi ikilemde kalır. Hemen satışı gerçekleştirmek istiyorsa da biraz düşünün alış işlemini gerçekleştirmeyin. Gözlerinin içine bakın sizden gözlerinizi kaçırıyorsa ürün ya bozuktur ya da arıza geçirmiş demektir. Çünkü bir an önce satıp kurtulmak istiyor olabilir. Yani kısaca hal ve hareketleri size de ters gelen bir durum içinde ise alışı gerçekleştirmeyin.

Batarya durumu

Uzun süre kullanılmış elektronik cihazlarda batarya problemi çok yaşanmaktadır. Sizde alacağınız ürünün bataryası değişmiş mi? Değişmedi ise sıkıntısı var mı diye kesinlikle sorun. Eğer varsa fiyattan düşün ve ona uygun yeni batarya alın.

Sizde 2. El ürün alırken yukarıdaki detaylara önem verirseniz alacağınız ürünün sağlam olma ihtimali artar. Tabi sadece bunlara bağlı kalmayın kendi taktiklerinizi de geliştirin. Yukarıdaki anlattıklarım en önemlileri idi.

Eğer 2. El ürün alırken tereddüt yaşıyorsanız 2. el elektronik ürün alınır mı? Makalemizi okuyarak bir karara varabilirsiniz.

2 El Elektronik Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeli?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.