Android Geliştiriciler ve Diğer Yazılım Geliştiriciler için .gitignore Nedir? .gitignore Nasıl Kullanılır?

Yazılım geliştirmeye yeni başlayanların bilmesi gereken başlıklardan biri de .gitignore kavramıdır. Her yazılımcı günün sonunda mutlaka git alt yapısını kullanmak zorundandır. Bu sebeple .gitignore kavramını öğrenmemiz gerekir.

.gitignore Dosyası nedir? Niçin kullanırız?

Git reposunda bulunmasını istemediğimiz dosyaları, klasörleri hariç tutarak “Repository” de bulunmasını engelleyen bir ayar dosyasıdır.

Örneğin android geliştirici iseniz .apk, .gradle, .idea vb. uzantılı bir dosyanın git repository ye yüklenmesi gerekli değildir. Çünkü bu proje çalıştığınız gruptaki yazılımcıların bilgisayarında farklı olacaktır. Bu sebeple .gitignore yapısını kullanmamız gerekir.

.gitignore Dosyasını nasıl kullanırız?

Öncelikle hangi programlama dili ile uğraşıyorsanız o yapıya özel bir repo dosyası oluşturmanız gerekir. (.gitignore) uzantılı bir dosya oluşturalım. Oluşturulan bu dosyayı projemizin ana dizine koymamız yeterlidir.

.gitignore da kullanılan yapılar


#Yorum satırı yazmak için başa (#) yazmalıyız.

# Belirli bir dosyayı es geçmek için (dosya adı)
gradle

# Bir dizini es geçmek için (klasör/)
bin/

# Belirli bir uzantılı dosyaları es geçmek için (.uzantı)
*.class

# log dosyalarını es geç ama error.log dosyaları hariç.
*.log
!errors.log


Kendi .gitignore dosyamızı oluşturabileceğimiz gibi kısa bir araştırma ile kapsamlı bir .gitignore dosyasına ulaşabiliriz. Android gelişereceğim linkten tüm içeriği kopyalayıp kendi dosyamıza kayıt etmeliyiz.


Sadece android geliştiriciler için değil bir çok farklı yazılım projesi için .gitignore dosyası mevcuttur. Git İgnore Dosyaları

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.