Gerçekten Samsung, Galaxy Note Serisini Bitirir mi?

samsung-galaxy-note-7-sercancetin

Bilindiği üzere Samsung Galaxy Note 7 serisinin patladığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Samsung için bu talihsiz kaza şirketi milyar dolarla ifade edilen zarara sokmuştur. Hatta ne kadar doğru tartışılır ama Samsung tarafından kesin belirtilmese de çoğu teknoloji bloğunda Samsung Galaxy Note 7 i serisi ile tamamen bitireceğini iddia etmektedirler. Ama unuttukları bir şey var ki oda Samsung Galaxy Note serisi ile bütünleşmiş olan kalemi hatta başka hiç bir markanın serisinde olmayan üstün özellikli kalem Galaxy Note u telefon statüsünden çıkaran rakipleri ile kıyaslanamayacak kullanım olanağı sunan bu kalem Galaxy Note’un bel kemiğini oluşturmaktadır. Sizce Samsung bu fırsatı elinin tersi ile itebilir mi?

Samsung’un bu kalem’in ne kadar önemli olduğunu isterseniz ufak bir inceleme ile ele alalım.

s-pen-sercancetin-com
S-pen diye adlandırılan kalem Galaxy Note 7 ile ucu minimal (0.7 mm) ve daha hassas hale getirilmiştir. Bilindiği üzere Apple da I Pad Pro ile gelen kalem gibi kaba değildir bu kalem bir de enerjiye yani şarj edilmeye ihtiyaç duyuyor. S-pen de ise hiç bir enerjiye ihtiyaç duymadan çalışmaktadır. Kalemin orta kısmının biraz altında yer alan bir adet tuşu telefon ile yazılımsal olarak çok iyi uyum sağlamaktadır. Bu da kalemin işlevini daha çok arttırmaktadır ve yazılım güncellemesi ile daha bir çok fonksiyon kazandırılabiliyor. Resimlerde de görüldüğü gibi daha bir çok işlevsellik vardır.
s-pen-islevler-sercancetin-com
s-not-sercancetin-com

Ayrıca Samsung S-pen ile ilgili bir çok patent başvurusu yapmıştır.

Peki Samsung Galaxy Note patenleri neler?

En son aldığı patente bakılırsa kalemin üst tarafında bir adet hoparlöre yer verildiği görülüyor. İlk bakışta kalemde hoparlör bulunması pek bir anlam ifade etmeyebilir ancak kullanım alanları göz önünde bulundurulduğunda kulağa mantıklı geliyor. Kalemin ekranda bulunduğu konuma göre farklı sesler çıkarabileceği tahmin ediliyor aynı zamanda kalemin cihaza takıldığında ek bir hoparlör görevi görmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

Diğer bir patentinde ise sensörler ile kalemin kaybolmasını önleyen teknoloji mevcuttur.
Sonuç Olarak
Tüm bunlar ışığında Samsung Galaxy Note serisinden vazgeçmez. Sadece isim olarak son patlama olaylarından imajı çok sarsılan Note serisinin ya ismini değiştirir öyle piyasaya sunar ya da daha üstün özellikli Galaxy Note 8 serisini hayata geçirerek imajını tekrar eski durumuna getirir. Yani tamamıyla vazgeçmez. Zaten hali hazırda Note serisi belirli bir kitle yakalamış durumdadır. Bu kitle hangisi derseniz Samsung Galaxy Note serisini kimler kullanmalı makalemize bakmalısınız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.