Üniversite seçimi nasıl olmalı

Her birimiz üniversiteyi kazanmak için belli başlı bedeller ödüyoruz. Bunlar zaman, para ve birçok şeyler. Bu fedakarlıklar kazanana kadar verilmesi gerekilenler. Peki kazandıktan sonra her şey bitiyor muydu? Tabi ki hayır. Kazandıktan sonraki en önemli süreç hangi üniversiteye seçeceğimizdir. 2 farklı şehirde yani 2 farklı üniversitede okumuş biri olarak size nasıl üniversite seçilir kendi bakış açımdan anlatmaya çalışacağım.

Üniversite seçerken şehir önemli?

Metropollerde okumak ne kadar zor olsa da aslında kendimizi en iyi yetiştirebileceğimiz, kendi sınırlarımızı aşabileceğimiz fırsatı büyük şehirler verir. Yani seçtiğimiz şehrin yaşam şartları ne kadar zor olursa bir nevi o kadar sınırlarımızı aşıyor oluruz. Daha da önemlisi zorlukları aşmak için bir arayış içine giriyoruz, çözüm bulmaya çalışıyor. Zorluklardan biri de para yetmeme kaygısı bunu aşmak içinde part time iş olanakların en çok olduğu fırsatlar metropollerdir. Küçük şehirlerde öğrenci bolluğundan dolayı ucuza çalıştırma olabiliyor. Büyük şehirlerin avantajlarından biri de aradığınız her şeye rahat ulaşabilirsiniz. Hiçbir şeyden geri kalmazsınız. Yani işin özü ne kadar büyük o kadar fazla imkan vardır.

Büyük üniversite farklı insan portföyleri

Belki de büyük üniversitenin en iyi avantajı üniversite bitiminde bile size fayda sağlayacak insanlar tanıma fırsatı verecek olmasıdır. Her katıldığınız etkinlikte, sınıflarda ve bir çok farklı yerde portföyünüze kattığınız arkadaşlar ileriki yaşamınızda size iş fırsatları, iyi bir kariyer gibi geri dönüş sağlayacaktır. Çünkü sizi birilerini önerebilecek kişiler tanıyor olursunuz.

Yüksek kiralar

Belki cebinizi yakmamak adına küçük şehir, küçük üniversitede okuyum fazla ücretler ödemiyim diyebilirsiniz ama artık hiçbir yer eskisi gibi değil. Her yer öğrenicileri yolunacak kaz gibi bakıyorlar. Şuan bulunduğum Isparta’da her şey pahalı kafelerde oturursunuz çaya 3 lira verirsiniz, 25 m2 lik evlere 600 lira kira isterler yani artık küçük şehirler büyük şehirlerden daha çok zarar vermeye başlamıştır. Bu nedenle küçük esnaflardan, ev sahiplerinden bıkarsınız. Üniversite tercih etmeden önceden mutlaka o şehir hakkında bilgi edinin ve öyle karar verin yoksa okuduğun süre boyunca çok keşke dersiniz.

Üniversite olanakları

Sırf üniversiteye gitmek için gittiğiniz zaman, üniversite bitiminde koskoca elinize bir hiç geçmiş olur. Bunun önüne geçebilmek için üniversitenin olanakları çok olmalı ve faydalanmanız lazım. Erasmus, sosyal tesisler, laboratuar vb iyi ise elinizde deneyim kazandığınız bir çok şey olabilir. Buralarda geçirdiğiniz her vakit derslerde öğreneceklerinizden daha faydalı olacaktır.

Üniversite öğretim görevlileri yetkin mi?

Üniversitenin kaliteli olmasını sağlayan yegane özellik öğretimdir. Eğer öğretim görevlileri işinde iyi ise sizlere de güzel bilgiler aktarabilirler. Üniversite seçimlerinde o üniversitenin kendi bölümünüz ile ilgili facebook gruplarına katılıp orada sorular sorun. Sağlıklı bilgilere orada daha detaylı ulaşabilirsiniz. Herkes memnunsa gönül rahatlığı ile tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Ve böyle birçok başlıklar sıralanabilir burada aslında en önemlisi kendinizi nerede rahat hissedecekseniz orayı seçmeniz lazım rastgele gitmektense önceden araştırma yaparak gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.