Javaya Başlamadan Önce Bilinilmesi Gerekilen Terimler

Her javacının ya da javaya yeni başlayanların ilk önce bilmesi gereken java terimlerini sizin için bir araya getirdim. Bu terimler javayı daha iyi anlamamıza ve anlam karmaşası yaratan bu terimlere isterseniz bir göz gezdirelim.

Java SE Nedir:

İlk piyasa sürüldüğünde J2SE olarak bilinen ancak şimdi adı Java Standart Edition (Java SE) masa üstü ya da konsol uygulamaları geliştirmek istediğimizde yardımımıza koşan alt yapıya verilen genel isimdir. Javanın en temel halidir.

Java EE Nedir:

Sunucu üzerinde çalışan uygulamalarda kullanılan Java Enterprise Edition (Java EE) sunucu uygulama arasındaki iletişi sağlayan teknolojinin genel tanımıdır.
javaee-sercancetin-com-jpg

Java ME Nedir:

Mobil cihazlarda kullanılmak için tasarlanmış Java Micro Edition (java ME) ile mobil uygulamalar ve ve alt yapılarını geliştirilmeye imkan sağlayan teknolojidir.
java-me-sercancetin-com

JVM Nedir:

Her işletim sisteminin kendi sanal makinesi olduğu gibi javanında kendi sanal makinesi vardır. Peki bu Java Virtual Machine (JVM) ne işe yarar. Hani hep duyarız ya bir kere yaz her yerde çalıştır, işte her platformda çalışmasını arkasındaki bu teknolojiye borçludur. Yalnız JVM her işletim sistemi için farklı hazırlanmıştır ama çalışma mantığı aynıdır.
java-jvm

JRE Nedir:

Java RunTime Environment (JRE) bir java uygulamasını çalıştırmak için gerekli minimum gereçleri içeren yapıya sahip ortamdır.

JDK Nedir:

Yukarıdaki JRE den bahsetmiştik. Java Development Kit JRE nin bir üst teknolojilerine sahip yapıdır. İçerisinde Compiler, Java Interpreter, JVM, JRE, geliştirici tooları, Java Apı ları bulunmaktadır. Yani java ile ilgili her şey bu yapıdadır. Büyük projeler bu yapı ile rahatlıkla yapılabilir.
java-jdk-sercancetin-com

İDE Nedir:

Her yazılımcının rahat ve hızlı bir şekilde program geliştirmesini sağlayan ortamlardır. İçerisinde istenildiği kadar kütüphane ekleyip (dili destekleyen) sadece ide entegre ederek bir çok kolaylığı içerisinde barındırır. Örneğin: Java program geliştirme İDE leri Eclips, Netbeans, C# için Visual Studio gibi.
javafx-sercancetin-com

Java Fx Nedir:

Javada ki tüm teknolojileri kullanarak masa üstü ve web uygulamaları geliştirmemizi sağlayan multimedia ortam sağlayan ara yüzdür. İçerisinde bulunan görsel ve işitsel öğeler ile üst düzey projeler geliştirmemizi sağlar. İçerisinde bir çok hazır kütüphaneler bulunmaktadır. Kısacası uygulamalarımıza görsel ara yüz hazırlamamızda bize büyük yardımı dokunur. Bütün idelere eklenebilir

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir