Zeytinyağlı Defne Sabunu Kullanmalı mıyız?

zeytinyagli-sabun-sercancetin-com
Zeytin yağlı defne sabunu işe yarar mı? Zeytin yağlı sabun dökülmeye etki eder mi? Zeytin yağlı sabun kepeği, kaşıntıyı giderir mi? Gibi bir takım soruları eminim ki sormuşsunuzdur. Genellikle bu soruları saç sıkıntılarımız başladığında sorarız. Bu konu ile ilgili internette bir çok yazılmış konu var. Ama çoğu bizi tatmin etmez. Ya kullanan eşe dosta sorarız ya da sonucu öğrenmek için kısa bir süreliğine kullanırız ve nihai sonucu öğreniriz.

Benimde saç problemlerim başladığında (kepeklenme ve dökülme) bir çok ürün denememe rağmen gideremedi. Sonunda doğallık, saflık gibi reklam değeriyle ön plana çıkan zeytinyağlı sabunları kullanmaya karar verdim. Asıl problemim kepeklenme idi. 3 ay gidermesi için Mehmet Aydın Zeytin yağlı defne sabunu kullandım. Yazdıklarım marka ile ilgili değil genel olarak zeytin yağlı sabunla ilgili çünkü daha önce de kullanmıştım işe yaramamıştı. Mehmet Aydını kullanınca kesin karar verdim bu ürünler gerçekten işe yaramıyor. Nedenleri ile açıklayalım.

Kuruluk ve kepek oluşturma

1) Kepeği önlesin diye kullanıyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Çünkü sabun saçı ve deriyi temizleyemediği gibi deride sabunun kendisi yapışıyor ve çıkmıyor. Banyodan sonra başınızı kaşıdığınızda tırnaklarınıza sabunun kendisi geliyor. Bir çok duşta tekrar tekrar çok su kullanmama rağmen aynı sorunu yaşadım.

Zeytinyağlı sabun doğal mı?

2) Doğallık safsatasına kesinlikle inanmayın çünkü bu boş bir söylemdir. Defne yapraklı zeytin yağlı sabunu ele alalım defnenin kendi özü. zeytin yağı özü ve bir takım sabun oluşumunda kullanılan bileşenler birleştiğinde ortaya çıkan sabun doğal değildir. Defne nin özünü oluşturan x, y, z bileşenlerini söylemiyorlar da sadece defne diyorlar. Şampuanda x,y, z diye belirtirler defne demezler bu da algıda seçicilikten bize şampuan daha bir kimyasal geliyor. Halbuki ikisi de aynı bileşenlerden oluşur.

İçeriği

3) Şampuanlar sabunlardan daha etkili sonuç verir. Nedeni ise defne yaprağından yola çıkarsak örneğin defne x,y,z,t bileşenlerinden ya da vitaminlerinden oluşuyor diyelim saç sağlına ise sadece x,y bileşeni işe yarasın geriye kalan z,t gereksizdir hatta saça bile zararlı olabilir. Ama şampuanların bileşenleri sadece saçta işe yarayacak etkiler göze alınarak üretilir.

Kaşıntıya neden olma

4) Saçın ihtiyacı olan bütün nemi kurutarak daha çok kepeklenmeye sebebiyet veriyor. Bu yüzden deride kaşıntıya neden oluyor.

Yukarıdaki yazdığım her şeyi yaşadım arkadaşlar. Belki vücudumuzda işe yarayabilir ama saçımızda kesinlikle işe yaramıyor. En azından benim yaramadı. Artık bu sabunları bir daha kullanmamaya karar verdim. Bu sabundan sonra anladım ki sorunun büyük problemi saç derimizi nemsiz bırakmak. Saçımızı besleyen ve canlı durmasını sağlayan nemli şampuanlara geçmeye kara verdim. Bunun için head shoulders extra nemlendirici şampuanına geçtim. İlk kullanımda ciddi derece kepeği önlendi ve saçım sanki doğal nemine kavuşur gibi oldu. Bu şampuanı da 3 ay kullandıktan sonra detaylı bilgileri en ince ayrıntısına kadar anlatacağım. Resmi aşağıdaki gibidir.
head-shoulders-ekstra-nemlendirici-sercancetin-com


Makalenin sonunda tavsiye olarak saçınızın gerçek sorununu bilmeden şampuan ve ya sabun almayın. Sorununuzu iyice kararlaştırın seçiminizi ona göre yapın. Tabi ki seçimin her zaman bilindik marka şampuandan yana olsun. Çünkü onların yapımında yılların deneyimi vardır. Kötü şampuan yoktur yanlış tercihle alınmış şampuan vardır. Eğer sizde işe yaradıysa yorum yapmayı unutmayın. İllaki herkes de yaramayacak diye bir şey yok. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

You may also like...

1 Response

  1. 9 Ekim 2023

    […] için özel yapılmış bir sabun değil ise kesinlikle sabunlardan uzak durun. Bunu nedenini Zeytin yağlı sabun kullanmalı mıyız? Da anlattım bu anlattıklarım diğer sabunlar için de […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir