Şampuan Seçerken Dikkat Edeceğimiz Hususlar


Saçlarımızın sağlıklı görünmesi için en etkili silahımız, kullandığımız şampuanlardır. Peki bu şampuanları neye göre seçmeliyiz? Şampuan seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Saç bakımı için şampuanlar gerçekten etkili bir materyal midir? Cevaplar her zaman, zamana göre ve o anki biyo teknolojiye göre değişkenlik gösterebilir ama değişmeyen tek bir şey vardır ki genel şampuan kurallarıdır. Bu makaleyi niye yazıyorum? 5 6 yıl gibi bir süredir gösteren saç problemlerim için (dökülme,kepek) olmadık şampuanlar, olmadık yöntemler, doğal denilen sabunlar kullanmama rağmen döndüm dolaştım aynı yere geldim The Sampuan.

Bu süre zarfında anladım ki hatayı en başta panikleyerek yapmışım. Okumadığım makale, gitmediğim doktor kalmamıştı. Doktorların bir çoğu kepek ilacı olan şampuanlar önerir ve bu şampuanlar etkili sonuç vermez. Çünkü asıl problemimiz sadece kepeklenme değil bunun yanında saç derisi sağlığı önemliydi. Bunun için en önemlisi şampuanımızı doğru seçmekti.

Saçımız için hangi şampuanları seçmeliyiz?

Ne olursa olsun varsayımlarda bulunmayın. Bana bu iyi gelir, bunun kokusu kötü, bu doğal yapılmış gibi yaklaşımlarda bulunmayalım. İlk önce doktora gidip bütün tahlillerimizi yaptıralım. Çıkan tahlillere göre vücudumuzun ihtiyacı olan ne ise (mineraller, vitamin) ona göre şampuanımızı seçelim. Çıkan tahlillere göre eksik olduğu mineralleri karşılamak adına şampuanı seçmeliyiz.

Saç tipleri için hangi şampuanı seçmeliyiz?

Dikkat edilmesi gerekilen önemli konulardan biri de saç tipimize göre şampuan belirlemeliyiz. Kuru saçlar için mutlaka nemlendirici şampuanları tercih etmeliyiz (Dip Not: Bol su içmeyi ihmal etmemeli). Kuru saçlar kaşıntının ve kepeğin en önemli nedenidir. Sönük ve cansız saçlar için ise saçları onaran ve canlandıran şampuanlardan yana olmalıdır.

Peki şampuan mı sabun mu tercih etmeliyiz?

Sizin için özel yapılmış bir sabun değil ise kesinlikle sabunlardan uzak durun. Bunu nedenini Zeytin yağlı sabun kullanmalı mıyız? Da anlattım bu anlattıklarım diğer sabunlar için de geçerlidir.

Bu yazdıklarım kesinlikle deneyim ile alakalıdır. Sizde zamanla kendi deneyimlerinizi kazanacaksınız. Burada yazılanlar sadece fikir vermesi açısındandır. Sizde kendi vücudunuzu tanıyarak işe başlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir