2. El Elektronik Ürün Alınır mı?

2. el elektronik alım rehberi

2. el elektronik ürün almalı mıyım? 2. el ürün alırsam ne olur? 2. el ürün alınır mı? gibi soruları hepimiz sormuşuzdur. Bu makalemizde bu sorulara cevaplar arayacağız.

Çoğu kişi 2. El ürün konusunda alış işlemi gerçekleştirirken tereddüt yaşamaktadır. Tabi böyle durum içinde olmalarının haklı nedenleri vardır. Bunu nedenleri genellikle kulaktan duyma söylemler (kullanılmış ürün alınmaz gibi), 2. El ürün satan kişilerin sattığı ürünün satış için söylediği özelliklerin üründe olmamasından kaynaklanması, ilk kullanan kişilerin ürünü hor kullanmasından kaynaklandığı vb durumlar sıralanabilir ama bu yazımızda 2. El elektronik ürünlerinin avantajlarından bahsedeceğiz. Yani almanız için güzel yanlarını göstereceğiz. Tabi yine sizin kararınız önemli. Bizimkisi sadece 2. El ürün piyasasına farklı bir bakış açısı ile bakmak.

Ekonomik olmaları

E haliyle 2. El ürünlerin en büyük avantaj sağlaması sıfır ürünlere göre fiyat konusunda uygun olması. Zaten çoğu insan bu durum için bile tercih edebilir.
Genellikle sıfır elektronik ürünler piyasa göre büyük oranda düşük fiyatla satılır. Zaten ilk kullanıcı ürünü alırken içinde kdv sini ötv sini vermiş olur. Ürünü biraz kullanır ve siz ürünü aldığınızda kdv + ötv si ile uğraşmamış olursunuz birazda satılırken kendi değerinden de kırpmalar olur. Sizde büyük bir indirim ile ürünün 2. Sahibi olursunuz.

Kendimden örnek verecek olursam bu zamana kadar çoğu elektronik ürünü 2. El almışımdır. Bazılarını size yazarak ekonomik olarak ne kadar karda olduğumu söyleyeyim.

1) İlk Samsung Galaxy Note 1 aldığımda piyasa değeri 1450 TL ye satılıyordu. Ben 950 TL ye almıştım buradan 500 TL.
2) Samsung Galaxy Note 3 aldığımda piyasa değeri 1650 TL idi. 850 TL ye almıştım buradan karım 800 TL.
3) Samsung SSD 850 Evo 120 gb aldığımda dolar kuru sebebiyle 285 TL olmuştu. Ben kargo dahil 160 TL ye almıştım. Buradan da 125 TL kardayım.

Sadece bu ürünlere bakarak bile varın karımı siz düşünün. Böyle yapmam bana toplamda 1425 lira bir kar sağladı. Bu kar ile bile başka bir ürün alabilirim.

İyi satıcı temiz ürün

İyi bir satıcı yakaladığınızda temiz ürün almanız içten bile değildir. Temiz ürünü de uzun yıllar kullanmanız demektir. Yukarıda saydığım ürünlerden note 1 i 3 yıl kullandım. Bozulmasının sebebi suya düşmesinden kaynaklandı. Note 3 ü 1 yıl kullandım ve hala kullanıyorum. Yani iyi bir ürün yakalarsanız sıfırından farksız uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz.

İstediğiniz üründen geri kalmazsınız

Çoğu kişi birçok ürünü fiyatları sebebi ile istedikleri ürünü almak için ya ertelerler ya da hiç alamazlar ama 2. El ürün konusunda tereddüt etmeyenler kısa bir süre sonra istediklerini ürünü elde etmiş olurlar. Bu da bizi psikolojik olarak rahatlatır ve mutlu eder.

Kısaca özetlemek gerekirse evet 2. El ürün alınır. Alırsanız da sizi çok memnun eder. Sadece 2. El ürün alırken bazı noktalara dikkat ederseniz aldığınız üründen pişman olmazsınız.
Eğer sizde 2. El ürün alırken tereddüt yaşıyorsanız 2. El ürün alırken nelere dikkat edilmeli makalemizi okuyup alış işlemi yapmadan önce bunlara dikkat ederek temiz alış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir