Spam Bot Kullanıcılarını (Sahte Kullanıcılar) Nasıl Engelleriz?

Çoğu web masterların kabusu olan spam bot kullanıcılarını nasıl uzaklaştırırız onların üzerine duracağız. Öncelikle hastalığı tedavi etmeye başlamadan önce hastalığımıza iyi bir tanı koymalıyız. İşte bu sebeple spam botlar nedir ne değildir?

Spam Bot Kullanıcıları nedir?

Bunlara Spam bottan ziyade “sahte kullanıcılar” demek daha doğrusu olur. Sizin ile alakası olmayan başka sitelerden sizin sitenize kullanıcı göndermesi olayıdır. Resimde de görüldüğü üzere kaynak / araca baktımığızda çoğu .xyz gibi sitelerden sahte kullanıcı gönderilmiştir. Bu sitelere girdiğimizde ise aktif olmadığını görürüz.
spam-bot-kullanici-sercancetin-com

Spam Botların Amacı Nedir?

Bu sahte kullanıcılar amacı sitede gereksiz kullanıcı kitlesi oluşturup sitenin yavaşlamasına sebebiyet verir, seo konusunda düşüşlere neden olur, bu da google sıralamasında üstlere çıkmamızı engeller, google botları bunları tehdit olarak algılayabilir ve diğer kullanıcılara uyarı olarak gösterir. Bu da diğer kullanıcılarda paniğe sebebiyet verir ve sitemize girmemeye çalışır.
Örneğin burada Google siteyi tehdit olarak algılıyor ve siteye girenleri uyarıyor. Bu da sitenin imajını düşürmesine neden oluyor.

kotu-amacli-site-ornegi-sercancetin-com

Çoğu spam botun amacı ise kendi sitelerine reklam amaçlı kullanıcı çekmesidir. Örneğin siz bu siteyi gördükten sonra ister istemez bu siteye girersiniz ve ne olduğunu anlamaya çalışırsınız size bir şeyler satmaya çalışır.
Sahte kullanıcıları nasıl engelleriz? Spam Botları engelleme yöntemi
Sitemize referans olan bu sitelerinden gelen kullanıcıları İp ile engelleyebiliriz. Bunu iki yolla kalıcı olarak yapabiliriz.

1. Google Analytics ile İp Filtreleme Oluşuturucu

spam-bot-engelleme-google-analytics-sercancetin-com

Sitemizin bulunduğu Analytics sekmesine gidip yöneticiyi tıkladıktan sonra Tüm filtreler sekmesine giriyoruz. Çıkan alanda Filtre Ekle sekmesini tıklayalım. Tıkladıktan sonra böyle sekmeler çıkmaktadır.
ip-filtresi-olusturma-sercancetin-com
Sırasıyla uyguladığımızda
1. Adım: Önceden tanımlı olmalı
2. Adım: Hariç tut
3. Adım: İp adresinden gelen trafik
4. Adım: Şununla başlayan
5. Adım: Sitenin İp adresini bulup girme
Sitenin ip adresini bulmak için google web site ip adresi bulucu yazıp ip adresini bulduktan sonra ip adresini girebilirsiniz. Burada buketeg.xyz sitesinin ip sini görmektesiniz.
web-site-ip-adresi-bulma-sercancetin-com
Bu 5 adımı uyguladıktan sonra kaydet dememiz yeterlidir.

Burada bilmeniz gereken Google Analytics kanımca siteye girmesini engellemiyor. Sadece istatistiklerde doğru analiz yapmak için istatistiklerde göstermiyor. Bunu genellikle veri madenciliği ile uğraşan siteler yapmaktadır. Örneğin haber sitelerinin bir çok yazarı vardır. Bu yazarları sayısal olarak sitede göstermemektedir. Bu sayede doğru analiz yapılmaktadır.

2. Web Sunucusu Panelden İp Engelleme

Bir web sitesinden gelen kullanıcıları engellemenin en etkili yolu web sitemizin bulunduğu sunucudan engellemektir. Bunun için sitemizin paneline girip güvenlikten İp engelleyici sekmesine girip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Bu daha etkili sonuç olacağı için bunu öneririm. Sizin panelde farklı gözükebilir ama geneli böyledir.
ip-filtresi-olusturma2-sercancetin-com

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir