Domain Alırken Tercihlerimiz Nasıl Olmalı?

Marka olabilecek domain seçilmelidir

Marka olmasını hızlandıracak en önemli etken akılda kalıcı domain seçilmeldir. Yani telaffuzu kolay ağzı yormayacak bir isim olmalıdır. Bunu seçmenin etkili yöntemi halk diline daha yakın olmalıdır. Örneğin neolduki.com yerine nolduki.com daha etkili olur.

İçerik ile domain uyum içerisinde olmalıdır

Hani eski Türk Edebiyatı’nda sanat toplum için midir yoksa sanat için mi yapılmadır? Gibi bi soru vardır. Bizim sorumuz da şudur.İçerik Projeye göre mi yoksa domaine göre mi belirlenmelidir? İşte burada da önemli olan domaine göre proje belirlenmez, projeye göre domain belirlenir. Bu işle uğraşan çoğu insan aklına güzel bir isim gelir ve o isme göre proje uydurmaya çalışır ve uzun vadede proje çöp olur. Çünkü onun hoşuna giden isimdi proje değil. Bir zaman sonra hevesi kaçma olasılığı daha çok olduğundan pes eder. Belki hayata geçirilmeden ismi alır var ve aldığıyla kalır. Neyse başlık çok dağıldı biliyorum başlığımız içerikle domain uyum içerisinde olmalıydı peki bunu açarsak nasıl olmalıdır? Şimdi Haber kelimesi içermeyen bir domainle siz haber içerikli bir proje geliştirirseniz bunun kullanıcı açısından hiçbir etkisi olmaz. Belki isim hoşunuza gidebilir ama projeye uygun değilse başarısız olma olasılığınız yüksektir. Yani domain beğenildiği için değil içeriğe göre belirlenmelidir.

Uzun vadeli planlar yapılmalıdır

domain-secimi
Konumuz domain olduğu için uzun vadeli derken ne demek istiyorum? Burada uzun vadedem kastım domain tercihimiz o günün popüler ismini tercih edersek unutulma şansı daha yüksektir çünkü popiler olan her şey sonra demode olabiliyor. Sizinde o günün popüler isimlerinden uzak durmanız gerekir. Daha çok sade ve toplumun içine yerleşmiş isimler tercih etmenizdir. Bu tercih uzun vadeli bir proje için daha sağlıklı olur.

Zaman iyi değerlendirilmelidir

domin-tercihi

Proje ve domaini belirledikten sonra burada en önemli eylem zamanı iyi değerlendirmek olacaktır. Bu piyasa öyle zeki insanlarla doluki sizin düşündüğünüz proje emin olun bir başkasının da aklındadır. Burada daha hızlı olan kazanır. Yani kim daha önce hayata geçirirse onun olur. Ne kadar zamana yayarsanız (ertelerseniz) o kadar zarardasınız demektir.

Domainin uzantısı ne olmalıdır?

Domain-Alırken-Tercihlerimiz-Nasıl-Olmalı.jpg
Yukarıdaki detayları uyguladıktan sonra en önemli seçim uzantısı ne olmalıdır? Herkesin tavsiye ettiği gibi bende öncelikle .com uzantısını tercih etmenizi isterim. Com uzantısı alınmışsa tabi ki sonra .net uzantısına bakılmalıdır. Domain piyasasında .com=altın ise .net=gümüştür. Artık internet sektöründe .com ve .net uzantısı çok olduğundan aklınızdaki isim yaratıcı değil ise sizden önce mutlaka alınmıştır. Ama artık bunda korkulacak bir şey yok. Projeniz çöp olmaz. Bir çok domain uzantısı piyasaya sürülmektedir. (.ist, .xyz, .club, .info) vb. Peki bu kadar seçenek arasından nasıl bir strateji izlenmelidir. Bana göre örneğin İstanbul ile alaklı bir projeniz var ise .com uzantısı boş olsa bile .com uzantısını aldıktan sonra bu projeyi .ist uzantısı ile piyasaya sürmenizdir. Bu uzantı ile tanıtırsanız projenin daha çok tutulma ve akılda kalma oranı artacaktır. Buna karar vermeden önce Uzun vadeli planlar yapılmalıdır maddesinde detaylandırmış olmanız lazım yanlış kararlar almamak adına.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir