Web Masterlar İçin Alexa Hakkında Önemli Bilgiler

alexa-yukseltme-sercancetin-com

Alexa nedir?

Eminim webmasterlığa adım atmış herkesin (wordpress ve bloggercılar da dahil) bildiği Alexa’yı kısaca anlatmak gerekirse Amazon şirketine ait olan bu site bu kadar bilinirliğini arkasında ki tüm web sitelerini sıralama gücüne sahip algoritmasından alır.

Alexa webmaster dünyasında ne kadar önemli?

Maddeler halinde sıralarsak önemini daha iyi kavrarız diye düşünüyorum.
• Alexa sıralaması webmaster için bir başarı göstergesi ölçütüdür
Yani web sitemiz ne kadar sıralaması yüksek ise o sitenin tuttuğunun, insanlar tarafından beğenildiğinin göstergesidir.

• İyi bir motivasyon aracıdır
Haliyle sıralaması yüksek bir site ve sevilen bir site yapmışsak bu da bize yüksek moral ve motivasyon olarak geri dönüş sağlar. Bu motivasyon bizi cesaretlendirir ve daha iyi bir şeyler yapmaya tetikler.

Duygusal etkilerinden sonra gelelim teknik konularına
• Google’da sıralamaya katkı sağlar
Google ve Alexa kardeş gibidirler ikiside birbirinden etkilenir. Google’daki aranma hacminiz arttıkça doğal olarak site kullanıcı sayısıda artacaktır. Bu da site kullanıcı etkileşimini arttırır ve Alexa sıralamanızı yükseltir. Alexa sıralaması yüksek olan siteyi de Google siteyi önlerde önerir.

how-to-increase-alexa-ranko-sercancetin-com


• Seoya katkı sağlar
Aslında bütün web masterların isteği seo nun iyi olmasını sağlamak. Alexa yükselmesi demek yaptığınız o bütün seo çalışması başarılı oluyor demektir.

Alexa sıralaması nasıl yükseltilir?

Alexa sıralamayı yükseltmek istiyorsak en başta sitenin online kullanıcı sayısını arttırmamız gerekir. Bunu yapmak için de sosyal medyaya ve google ye reklam vermekten geçer. Kemik kullanıcı kitlesi yakalamamız gerekir. Bunun için sitemize mail aboneliği ve üyelik sistemi kurmamız gerekir. Kullanıcılara sitede aktif eylem çağrısı yaptırmalıyız. Yani onlara fikir sormalıyız, içeriklere yorum yaptırmalıyız, anketler düzenleyin sitede uzun süre kalmasını sağlamalıyız. Ve de siteye baclink sağlamalıyız.

backlink-nedir-sercancetin-com

Backlink nedir?

Baclink bizim sahip olduğumuz sitenin her hangi bir konunun veya ana sayfanın başka bir sitede kullanılmasıdır. Yani başka bir sitenin bizi referans göstermesi olayıdır.

Alexa için backlink önemli mi?

Sadece alexa için ayrıca arama motorları içinde önemlidir. Backlink sayımız ne kadar yüksek ise bize referans olan site de bi o kadar yüksek olmuş olur. Yani arama motorları linkimizin olduğu siteyi taradığında robotlar bizim site linkini görüp bu site önemli kategorisine sokup sıralamada yükseltem şansı oluyor. Tabi burada dikkat edilmesi gerekilen konu ölü sitelerde backlink sağlamamak gerekir yoksa sitemiz robot tarafından spam yer çöp site kategorisine sokulur. Backlink sağladığımız siteninde bi o kadar iyi durumda olması gerekir. Bize kendi sitesinden kullanıcı göndermesi lazım ki backlink işe yarasın ve alexayı yükseltsin yoksa edindiğimiz backlink hiç bir işe yaramaz, zararı dokunur.

Alexa backlink sayısını arttırma

Sağlıklı backlink sayısı arttırmak için içeriklerimiz yararlı konular hakkında olup başka bir sitede paylaşılması en çok hit çeken yol olacaktır. Çoğu webmaster siteleri için backlink sağlama yolunu, başka bir siteden kendi sitesi hakkında tanıtım yazıları satın almaktadır. Bu belirli zaman etkilidir ama dikkat edilmesi gerekilen her siteden tanıtım yazısı alınmamalıdır. Şayet o siteden fazla link çıkışı varsa bizim siteyi spama sokma ihtimali vardır. Tanıtım yazısı alırken siteyi iyi seçmeliyiz. Basit ama hızlı backlink sağlamak istiyorsak büyük forum sitelerinden profilimizin imzasını kendi sitemizin linkini verirsek güzel bir backlink geri dönüşü olur. Diğer web sitelerde en çok hit alan konuların altına kendi sitemize yönlendirecek şekilde yorumlar yazabailiriz. Sanki diğer kullanıcıların yararına olacak şekilde göstermeliyiz yorumumuzu.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir