Android Telefonları Nasıl Daha Verimli Kullanabiliriz?

Telefonu nasıl kullanmalıyız, kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, nelerden yararlanabiliriz onların üzerinde duracağız. Tabi bu kişiden kişiye ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir. Bunun için sizde kendi ihtiyaçlarınızı belirleyip ona göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Benim anlattığım bana göre daha kolay olmasını sağlamaktır. Sizde anlattıklarımı kendinize göre uyarlayıp telefonunuzla iletişiminizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Bu yazıyı hazırlamamda ki asıl amaç bir telefonu nasıl verimli kullanmalı sorusuna cevap niteliğinde olmasını sağlamaktır. Öncelikle ekran parlaklığı, arka plan ve sayfa dizaynı nasıl yaparsak daha verimli kullanılır onu anlatacağım.

Ekran parlaklığı her zaman arka plan yani duvar kağıdı veya temaya göre ayarlanmalı. Duvar kağıdın da açık renkler varsa parlaklığı normale göre biraz daha kısık olmalı. Zaten duvar kağıdın açık renkleri ekranın görüntüsünü aydınlatacaktır. Eğer böyle yapmazsak % x’lik bir değerde olsa bataryayı bitirir.

Arka plan telefonun en önemli kısmıdır. Çünkü telefonu her açtığımızda gözümüz biz fark etmesek de ilk arayacağını bulmak için ekranı hızlı bir şekilde tarar. Eğer ekranda açık renkli, parlak bir duvar kağıdı veya hareketli tema varsa gözümüzü ışığı ile yorar. Uygulama ikonlarına tıklamak istediğimizde ikonu zor seçtirir. Bunun için daha koyu renkler seçmeliyiz.
Örnek
akilli-telefonu-verimli-kullanma-foto-1

Sayfa dizaynı da bir o kadar önemli konudur. En çok kullandığımız uygulamaları yanlış yerlere koyarsak ve ya kullanılırlığı yüksek şekilde düzenlemezsek uzun vadede zaman kaybına ve bataryayı kapasitesinden daha erken bitirmemize neden olur. Şöyle ki en çok kullandığımız uygulama olsun onu ana sayfaya değil de 2. sayfaya ve ya ana menüde bir yerde tutuyor olalım. Ona sürekli ulaşmak için bir arayış içine gireceğiz. Bu da bizim ekstra çaba içine sokacak. Ya da az kullandığımız uygulamayı ana ekrana koyarsak gereksiz yere yer kaplayacak.

Peki sayfa dizaynı nasıl olmalı? Bu soruyu cevaplamak için benim telefondaki ana sayfayı size göstererek anlatmak istiyorum.
akilli-telefonlari-daha-verimli-nasil-kullaniriz

Şimdi burada şu üç temel bölgeye dikkat ederek ikonları yerleştirdim.
1. bölge telefonumuzun üst köşesi olduğu için bu bölge widget ekliyoruz. Widgetler de fazla kullandığımız değil de daha çok görmek istediğimiz uygulamaları koyuyoruz. Hava durumu vb. ben hatırlamam gerekenleri unutmamak için not uygulaması kullanıyorum. Altındaki widgetde Samsung Note serisi uygulaması ve uzun ekran olduğu için sizde o alan olmayabilir.
2. bölge en çok kullandığımız uygulamaları dağınık halde değil de benzer olanları klasörleyerek (Sosyal ağlar bir yerde ıvır zıvırlar bir yerde vb) uygun bir şekilde diziyoruz. Dizme işlemini telefonu hangi elde daha çok kullanıyorsak (bunu anlamak için, telefonu hangi cebine koyuyorsan en çok o elini kullanıyorsundur) ona göre yapmalıyız. Ben sol el daha çok kullandığım için sol elimi baz alarak dizme işlemini gerçekleştirdim. Şöyle ki, sol elimin baş parmağı rahat uzanabilecek şekilde Dosyalarım, Search, Contact ve el feneri widgeti ni o alana yerleştirdim fenerin yanına kamerayı. Buna göre sıralama yaptığımızda düzen oturuyor.
3. bölge sabit alanımız. sayfalar arası geçiş yapsak bile burası sabit kalacağı için burada telefonu telefon yapan menüleri koyacağız ilk baş da arama sonra rehber onun yanına bende telefonu ekrandan kapatma uygulaması mesajlar ve ana menü ikonunu.

Eğer sizde telefonu böyle detaylara yer vererek kullanırsak zamandan, bataryadan her şeyden önemlisi daha çok keyif alacaksınız. Telefon kullanmayı stabilize etmiş olacaksınız.

İsteyen yazıyı okumadan videoyu izleyebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir