Giyilebilir Teknoloji, Android Wear Teknolojisi Nedir?

giyilebilir-gozluk-bilgiyasayar-sercancetin-com

Giyilebilir teknoloji nedir?

Giyilebilir teknoloji, giyilebilir cihazlar ve takılabilir aksesuarlar için vücudumuzda rahat bir şekilde kullanabileceğimiz elektronik donanıma sahip akıllı cihazlar olarak tanımlanabilir. Bu giyilebilir cihazlar, cep telefonları ve dizüstü bilgisayarları ile aynı işlem ve görevlerin çoğunu gerçekleştirebilmektedir. Bazı durumlarda, giyilebilir teknolojiler daha iyi performansa sahiptirler. Giyilebilir teknolojiler genellikle çeşitli iletişim yeteneklerine sahip gerçek zamanlı erişim imkânı sunarlar.

Giyilebilir teknolojinin tarihteki süreci

giyilebilir-teknoloji-tarihsel-sureci-sercancetin-com


Giyilebilir teknolojiler yaklaşık 10 yıl önce varlığını askeri teknoloji alanında kendini göstermeye başlamış ve sonraki süreçte tıp alanında uygulamaları görülmeye başlanmıştır. Daha sonra eğlence sektörü ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. (Park ve Jayaraman,2003)

Giyilebilir teknolojinin kullanım alanları nelerdir?

bileklik-telefon-sercancetin-com
Giyilebilir cihazlar her türlü aletlerle kombine edilerek veri akışı sağlarlar(cep telefonu, bilgisayarlar, ev sensörleri vb) ve ya tek başına kullanılarak doğru biligiyi sentezleyip kullanıma sunarlar. Bunlar yüzük, bilezik, küpe, işitme cihazları, saatler, gözlük, kontak lens, e-tekstil ve akıllı kumaşlar, saç bantları, kasketlerdir. Dolayısıyla giyilebilir teknolojiler sağlık ve tıp, fitness, yaşlanma,engelli, eğitim, ulaşım, işletme, finans, oyun ve müzik alanları etkilemektedir. Bu alanların her birinde giyilebilir teknolojiler bireylerin sorunlarına çözüm bulmak için günlük hayatlarında işlevsel, taşınabilir, küçük elektronik bilgisayarlar olarak dâhil olacaktır…

Artırılmış gerçeklik ve giyilebilir teknoloji gerçek zamanlı olarak çok daha gerçekçi ve sürükleyici bir ortam yaratmak için kombine edilebilir. 1990’ların sonlarından bu yana tartışılan giyilebilir cihazların kullanımı ile artan gerçeklik uygulamaları günümüzde yeni çalışmalarla daha da etkin rol almaktadır. Şu anda piyasada bulunan cep telefonları ve dijital kameralar daha parlak tasarımlarla giyilebilir cihazların geleceğini gösterir durumdadır. Günümüz şartlarına göre moda, pratiklik, fonksiyon ve tasarım yapılacak olan ürünler için önemlidir. Teknolojik, estetik, şık, hafif, göze batmayan bir tasarıma sahip Google Glass gibi cihazlar giyilebilir cihazların en iyi örneklerindendir. Teknolojinin hızla gelişimi ve geliştiricilerin giyilebilir cihazlara olan olumlu tutumu bu alanda çok hızlı bir gelişimin gerçekleşeceğini göstermektedir (Tehrani, Kiana, ve Andrew Michae,2014). Akıllı cihazlar stabil olan işletim sistemi ile çalışırlar. Bu işletim sistemlerinden biri de Android Wear’dır.

Android Wear hakkında

Android farklı tasarımlar yapmak için giyilebilir cihaz teknolojilerine uyumlu bir yazılımdır. Öncelikle android uygulaması tasarlarken neyi ne için yapılması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Uygulamalar tam bilgi ve işlevselliğe sahip olmalıdır. Android wear bildirimler ve eylemler bağlamına dayanmaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir