6) Hangi Uygulamalar Daha Çok Para Kazandırır?

Doğru Uygulamayı Bulma Yöntemleri

Size direk şu uygulamalar çok kazandırır diye söyleyemem. Sadece tavsiye niteliğinde öneri sunabilirim. Çünkü bunlar, zamana ve insanların ihtiyacına göre değişkenlik gösterecek parametreler. Bugün popüler olan uygulama yarın kazandırmayabilir ama doğru strateji her zaman kazandırır. Söylediğim yöntemlerle kendi analizini yapmayı öğrenmelisiniz. Sadece nasıl doğru uygulamayı bulacağınızın yöntemlerini ve birkaç uygulama hakkında bilgi vereceğim.

1) Bir uygulama veya oyun çıkarmadan önce en yakınınızdakilerden ve forum sitelerinden bilgi edinin. (Benim en çok kullandığım forum siteleri R10,wmaraci, donanimhaber) Onlara fikriniz hakkında danışın. Bilgi toplarken fikrinizin tamamını anlatmayın. Biraz bilgi verin ve hangi sektöre ve kimlere hitap edeceğinden bahsedin. Olumlu ve olumsuz düşünceleri kesinlikle not alın. Olumsuz düşünceleri çözmeye çalışın. Böylelikle uygulamayı piyasa sürmeden oluşabilecek kayıpların önüne geçmiş olursunuz.
2) Yapacağınız uygulamanın bir benzeri var mı diye marketlerde kontrol edin. Rakiplerinizi inceleyin ve onların en beğenilen özelliklerini siz de geliştirip kendi uygulamanıza koyun. Bu kopyalamak değildir. Bildiğiniz üzere İnstagram’da olan hikayeler kısmı aslında Snap Chat’ın bulduğu özellikti.
3) Etkileşimi fazla olan uygulamalar, uygulamanın uzun süre telefonda durmasını sağlar. Bu uygulamanın marketlerde sıralamasını olumlu yönde etkiler. Peki etkileşimden kastım nedir? Bu bir uygulama ise kullanıcı diğer kullanıcılardan haberdar olmalı, onları takip edebilmeli. Oyun ise sıralama sistemi olmalı, özel günlerde puan veya joker hediyeleri verilebilmeli. Bu özelliklere sahip uygulamalar kolay büyüyebilir ve kullanıcı uygulamayı aktif kullanır.
4) Marketlerde en çok indirilen popüler uygulama analizi yapın ve siz de benzerlerini yaptırın veya satın alın. Pasta herkese yetecek kadar büyük merak etmeyin.
5) Kullanıcıya yeni deneyimler ve memnuniyet yaratacağınıza emin olduğunuz uygulamaları değerlendirmeye alabilirsiniz.
6) Yatırım yapacağınız uygulama marketlerin istediği standartlara uygun olsun. Genellikle sitelerinde politikalarında belirtirler. Örneğin yakın zamanda Google Play para, hediye dağıtan uygulamaları kaldırdı. Bunun için izinli şirket statüsünde olmanız gerekir. Aslında yine markete koyulabilir ama bunun için bazı kod gizleme yapmanız gerekir.
7) Bir alan yakalın ve o alanda doğru kelimeyi bulup tüm enerjinizi ona yöneltin. Not tutmayı öğrenin. Tuttuğunuz notlar mutlaka gözünüzün önünde olsun.
https://www.mobileaction.co/ Sitesinden rakip uygulamayı analiz edebilirsiniz.

Yukarıdaki maddeler belki size yeterli gelmemiş olabilir. O zaman bunları başlıklar halinde ele alalım.

Basit ama oynaması zevkli oyunlar

Basit oyunlar her zaman çok kazandırır. Böyle oyunlar kullanıcıyı yormaz ve anlık istediği zaman istediği yerde oynayabilir. Misafirlikte, sıra beklediği her yerde, metroda vb. yerlerde insanlar, anlık can sıkıntısını gidermek veya beklerken zamanını güzel değerlendirmek için anlık bir şey yapma ihtiyacı duyar. Bu nedenle, bu oyunlar her zaman talep görecektir. Tek parmak ile oynanan oyunlar basit oyunlara örnek olabilir. Tek parmak oyunları basit gibi görünse de çok indirilme alınıyor. Bu bize şunu gösteriyor. Kullanıcıların büyük bölümü beyin yoracak uygulamaları değil de anlık vaktini geçirebileceği basit oyunlara talep ediyor. Yatırımınızda tek parmak oyunları da değerlendirebilirsiniz.

Şimdi basit örnek oyunlar bulalım ve onları inceleyim. Bunun için google play marketini kullanacağım. Aynısını diğer marketler içinde yapabilirsiniz. En çok indirilen ve sahibine çok para kazandıran, tek parmak oyunlarını sizin için listeledim. En çok indirilenler en çok hasılatlar yapanlar da olduğu için aynı listeyi listelemedim. Şimdi listemizi inceleyim ve notlarımızı alalım.


Yukarıdaki listedeki gibi basit uygulamalar tek parmak hareketi ile oynanan oyunlar. İlk 2 sıradaki birbirine benzer oyun (şeker eşleştirme) ve geneli çocuklara yönelik. Temiz kazanç istiyorsanız ilk sıradaki applerden 7. bölümde bahsedeceğim yerlerden benzer appler alarak marketinize koyabilirsiniz. Koyarken rakibinizin kullandığı kelimelerin bir benzerini sizde kullanın ki onlar ilk sıralara çıktığında kullanıcı rakibinizin yükleme sayfasına girdiğinde ( Yukarıdaki resimde Gardencsapes yükle butonun olduğu yer gibi) alt tarafta bir önerilenler listesi var benzer kelimeler sizde de olduğu için önerilere çıkar ve kullanıcı merak ederek sizin sayfanıza da uğrar. Tekrar listeden devam edecek olursam 13. ve 24. sıradaki balon patlatma oyunları her daim oynanıyor. Onlara tıkladığında birbirine benzer bir çok app olduğunu göreceksiniz. Hepsinin indirme sayıları oldukça fazla. App satan sitelerde bu yatırımı da değerlendirebilirsiniz. Tabi onlardan farklı olduğunu görmeniz gerekir. Yoksa rakip çok olduğu için o tarz oyunlarda üst sıralara çıkmanız zor olacaktır.

Size tek parmak oyunları önermemin sebebi uygulama satan mağazalardan ucuza satın alabilirsiniz veya yaptırabilirsiniz. Fazla grafik ve ses istemediği için hızlı piyasaya sürebilirsiniz.

Tek parmak oyunlarda diğer bir örnekte flappy bird dir. Hani günde 50 bin dolar kazanan. Ondan sonra piyasa birbirinin aynısı oyunlar çıktı. Flappy Dunk adındaki app ise işe farklılık katarak güzel bir konsept çıkarmış ve 10 milyon indirme alarak emeğinin karşılığını almış.

Popüler uygulamalara göre bulma

Marketlerdeki popüler uygulamaları kendinize referans alabilirsiniz. Referans olarak alacağınız oyunun veya uygulamanın grafiklerini güzel hale getirerek veya mantık aynı olsa bile grafikleri değiştirip bambaşka bir oyun ortaya çıkarabilirsiniz. Olmayan bir özelliği de ekleyerek onu geçmemek için hiçbir nedeniniz yok. Size şimdi söylediklerime güzel bir örnek sunacağım. AA oyununu bilmeyeniniz yoktur.

İlklerden olan AA oyunun şuan 50 milyon ile 100 milyon arasında indirmesi var. Peki ona benzer olan ve sadece grafiği değişip 1 2 farklı özellik eklenmiş Knife Hit adındaki oyun ne kadar? Knife Hit 4 yıl sonra çıkmasına rağmen çok güzel kitleye ulaşmış. 50 milyon ile 100 milyon arasında indirme almış. Gördüğünüz gibi ilk çıkan aa oyunu ile yarışır halde. 50 milyon dan fazla oyuncu kitlesine ulaşmış oyunun gelirini düşünemiyorum. İlk çıkan her zaman en üste olur diye bir şey yok. Eğer bir proje varsa aklınızda veya daha iyisini yapacağına inanıyorsanız, ilk ben yapamadım diye projeyi iptal etmeyiniz.

İlklerden olan AA oyunun şuan 50 milyon ile 100 milyon arasında indirmesi var. Peki ona benzer olan ve sadece grafiği değişip 1 2 farklı özellik eklenmiş Knife Hit adındaki oyun ne kadar? Knife Hit 4 yıl sonra çıkmasına rağmen çok güzel kitleye ulaşmış. 50 milyon ile 100 milyon arasında indirme almış. Gördüğünüz gibi ilk çıkan aa oyunu ile yarışır halde. 50 milyon dan fazla oyuncu kitlesine ulaşmış oyunun gelirini düşünemiyorum. İlk çıkan her zaman en üste olur diye bir şey yok. Eğer bir proje varsa aklınızda veya daha iyisini yapacağına inanıyorsanız, ilk ben yapamadım diye projeyi iptal etmeyiniz.

Gördüğünüz gibi bunların indirmeleri de oldukça iyi. 100 bin indirme almış bir oyun çok iyi kazançlar sağlamıştır. Bunun hesabını, tahmini benim uygulamadan yapayım.

Benim yaptığım bir tane uygulamadan hesap yapalım. Bu uygulamadan günlük 30tl 40tl kazanıyordum. Uygulamam araçlar kategorisinde idi. 10 bin indirme aldı ve günlük aktif kullanıcı sayısı 500 idi. 1 ay gibi bir süre aktif kaldı. Sıfır gider ile 1000 tl iyi bir kazançtı. Askıya alınması sebebi ile durdu kazançlar. Nedeni ise yanlış kategorilendirme idi. Aslında yanlış değildi bilerek araçlar kategorisinden oyunlar kategorisine aldım. Hızlı indirme yakaladım ve güncelleme gönderirken askıya alındı. Güncelleme atmasa idim baya indirme alırdım. Bu bana tecrübe oldu. Burada googleın güzel bir açığını yakalım. Bunlara uygulama nasıl hızlı indirme alırda değineceğim. Zaten bu gibi bilgileri dikkat edesiniz diye yazıyorum.

Benim app oyun olmamasına rağmen bu kazancı yakaladı. 100 bin indirme almış oyunun günlük aktif kullanıcısı yaklaşık 10k üstü olabilir. Geliri az çok tahmin edebilirsiniz.

Diğer bir popüler uygulama olan Helix oyununu inceleyelim.


Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde aslında oyunların mantığı aynı sadece şekiller farklı. Helix oyunu 2018 de çıkmış ve 100 milyondan fazla indirme almış. Aynı benzer uygulama olan Stack Ball 2019 da çıkmış ve o da 100 milyon indirilmiş. Yani yukarıdaki teorimi doğruluyor. Popüler bir oyunu sizin de yapmanız her zaman avantajlı olacağınız anlamına gelir. Markette var diye yatırım yapmaktan çekinmeyiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu şu. Reklam stratejiniz iyi olursa ve kim kullanıcıya erken ulaşırsa o kazanır. Çünkü ilk defa indirecek kişi kimin önce markete yayınladığını bilmez, indirir ve oynar.

Ülkelere göre uygulamalar

Güzel kazançlı bir uygulama bulmanın diğer bir yolu, ülkelere göre uygulama veya oyun çıkarmaktır. Seçtiğin, yüksek gelir elde edeceğin bir ülke seçip onların kültürüne ve gündeminde olan bir uygulama bulup sadece o ülke veya komşu ülkelere reklam çıkarak doğru bir kitle yakalayabilirsin.

Türkiye üzerinden örnek verecek olursam

1) Fal Uygulaması
Ülkemizin en önemli içeceklerinden olan Türk kahvesi içme kültüründen dolayı fala baktırmak, her kahveden sonra yapılan bir eylemdir. Bu sebeple fal uygulamaları kadınlar arasında çok talep gören uygulama. Bunun en iyi örneği faladdin ve diğerleri.

Yukarıdaki applerden de gördüğünüz üzere birbirine yakın indirmeler almışlar. Yeni bir fal uygulaması çıkardığınızda oldukça büyük bir kitle indirmek için hazır. Böyle appleri en çok kadınlar indirir. Kadınlara yönelik reklamların değerleri daha çok olduğu için yayınladığınız appin kazancı oldukça yüksek olacaktır. Fal uygulamalarını kullananlar diğer fal uygulamalarını da kesinlikle indirir. Güzel bir aso çalışması ile önerilerde çıkarsanız kullanıcıları kendinize çekebilirsiniz. Piyasada hazır fal uygulamaları var. Biraz değişiklik yaptırarak hemen piyasaya sürebilirsiniz. Bir müşterimin gösterdiği fal uygulamasından kazandığı geliri göstereceğim. İsmini kapattım ve sadece uygulama içi satışlardan kazanmıştır.


2) Okey, Tavla, Batak Tarzı Oyunlar
Özellikleri güzel bu tarz oyunu bulursanız veya fikir olarak varsa hiç düşünmeden satın alın. Kazancı yüksek olsun diyorsanız kesinlikle sohbet etme özelliği olsun. Böyle appleri Türkler genellikle başka birileri ile tanışmak için kullanırlar. Genellikle uygulama içi satışlar daha çok kazandırır. Stratejilerinizi bunun üzerine kurunuz oyunu piyasaya sürmeden önce.

3) İddia Analiz Paylaşılan Appler
Bunu yapabilmeniz için ya iddia oynamayı iyi biliyor olmalısınız ya da bilen bir ortak bulup onunla bu yatırıma girmeniz. Uygulama içi satışlar da güzel gelirler kazanabilirsiniz. Kredili sistem getirerek gerçek para ile kredileri satabilirsiniz. Bu uygulamalar piyasada ucuz olduğu için hemen satın alıp markete koyabileceğiniz türden. Kullanıcı çekmesi de oldukça basittir. Örneğin facebook sayfalarına veya instagram sayfalarına reklam vererek hemen kullanıcı yakalayabilirsiniz. İddia analiz yapan ekibiniz güzel ise hemen girebilirsiniz.

4) Dini Uygulamalar
Türkiye’de ne kadar dini uygulamalar güzel indirmeler yakalasa da kazançlar oldukça düşüktür. Bu uygulamaların kullanıcı kitlesinin yaş ortalaması yüksektir. Bu nedenle reklam verenlerin yaş aralığına girmezler ve az reklam gösterilir veya az reklam bütçeli reklamlar gösterilir. İnsanların yararı için yapın ama fazla beklenti içine girmeyin.

5) Soru Uygulamaları, Para Kazandırıcı Uygulamalar
Ülkemizde çok rağbet gören diğer uygulama türleri soru çözmeli veya soru çöz hediye kazan uygulamalar. (Hediye veya para dağıtabilmeniz için şirket olmanız ve bunun için onay almanız gereklidir. Şirketiniz yasal olmaz ise hediye dağıtamaz ve googledan geçemezsiniz) Aşağıdaki uygulamalar bu türde popüler uygulamalar.

Göründüğü üzere Türkiye’de böyle appler her zaman tutar. Hiç kazanma diye bir şey olamaz. En az kazancınız, yatırdığınız sermayenin biraz üstünde karla kazanç elde edebilirsiniz ve en önemlisi öğrendiğiniz deneyim ile başka yatırımlarda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Türkiye için şimdilik bu örnekleri verebilirim. Bir de az gelişmiş ülkeler bazında düşünelim. Bu ülkelere nasıl uygulama çıkarabiliriz. Benim de içinde bulunduğum bir sektörü verebilirim. 30 tl facebook ve 50 tl admob reklamı ile toplam 1000 tl lik net gelir elde etmiştim. Bu oyun telefon hızlandırıcı bir uygulama. Görevi sadece rami temizlemek. Oldukça basit bir uygulama. 10k indirme almıştı. Neden az gelişmiş ülkeler? Çünkü çoğu kullanıcı alt segment veya orta segment bir telefon kullanmaktadır. En güzel Brezilya ve Endonezya’dan kazanç sağlamış. Bilgi ihraç edim ülkeye oturduğun yerden döviz getirmek böyle bir şey. Games Go yazan Game Booster appim. Reklam adını uygulama paket adını yaptım. Karışıklık olmasın.

10K indirme bu kadar gelir getirdi ise bunun muadili olan uygulama kısa sürede 500 bin indirme aldı. Ben işlerimin yoğunluğundan dolayı fazla güncelleme atamıyor ve ilgilenemiyorum. Yazılım firmasında çalıştığım için vaktimin çoğunu oraya ayırmak zorundayım ve freelance işler almaya devam ediyorum. O arkadaşın daha önceki applerden kullanıcı çektiğini öğrenmiştim. Bu da bir reklam stratejisi. Sıkıntı olmasın diye logoyu kapattım. Soldaki uygulama benim sağdaki rakibimin uygulaması. Ben eminim rakibim bu uygulamadan 80 bin tl nin üzerinde kazanç yapmıştır sadece reklamlardan.

Çocuklara yönelik uygulamalar

Çocuklara yönelik uygulamalarda asla kompleks düşünmeyin. Oyunlar çok basit olsun ve kafa yorucu olmasın. Oyun yüklenir yüklenmez oynamaya hazır olsun. Çocuklara yönelik uygulamalar en çok kazandıran kategorilerdir. Çünkü reklam tıklamaları ve app içi satın almaları en çok çocuk yaş grubundakiler yapar.

Trendlere baktığımızda basit ve kullanıcıyı yormayan oyunlar, eğitim uygulamaları olduğunu görüyorsunuz. Bu kategorideki uygulamalar sizi de yormaz. Kodlanması basit olduğu için uygun fiyata bulabilirsiniz. Bu kategoriyi mutlaka değerlendirin. Akmasa da damlar. Trendlerdekilerine benzer uygulamalar yapmanız fark edilmenizi sağlayabilir. Birebir kopyalamadan daha güzelini yaparak hızlı bir indirme yakalayabilirsiniz.

Sektör bazlı uygulamalar

Bu kategoride büyük yatırımcı değilseniz fazla vakit harcamayın. Bu applerde genelde reklamlardan kazanılmaz çünkü kitlesi az. 2 türlü kazanma şansınız var. Ya uygulama içi satış yapacaksınız ya da direk appi ücretli yapıp kazanacaksınız. Bu iki kazançtan biri olacaksa uygulama hayatı kolaylaştıracak bir şey olmalı yoksa boşa kürek çekme olur. O yüzden bireysel yatırımcı iseniz hiç bulaşmayın. Örneğin Getir, Martı tarzı uygulamalar sadece bir uygulama değil. Saha görevi çok olduğu için bireysel yatırım için uygun değil.

Satış odaklı uygulamalar

Bu bölüm markete koyup kazanacağınız değil başkalarına satacağınız bir ürün gibi düşünün. Benim de yaptığım bu aslında. En çok böyle para kazanıyorum. Uygulamaları hazırlarım ve isteyen olursa reskinleyip satarım. En güzel yanı gıda gibi bozulma veya elbise gibi depolama derdin yok. Sipariş gelirse dosyaları teslim et paranı al. Şuan hazırda ürünlerim var. Yatırım yapmak isteyen olduğunda hazırlıyorum. Bir kere kodlat hep sat. Uygulamalardan böyle de para kazanabilirsiniz. En çok talep edilen uygulamalar iddia kupon paylaşım appleri, soru uygulamalarından çok sipariş alıyorum. Siz de tasarımı güzel bir app satın alıp veya yaptırıp sonraki süreçlerde başkasına aldığınız fiyat üstünde istediğiniz kadar satabilirsiniz. Benim aklımda ehliyet sınavları için bir uygulama yapma fikri var. Bütün eğitimleri, testleri hazırlayıp bunu markete koymadan ehliyet kurslarına satmak var. Düşünün bulunduğunuz yerde bir çok ehliyet kursu var. Üstüne sadece bulunduğunuz yerde değil tüm Türkiye’deki ehliyet kurslarına satabilirsiniz. Mail yolu ile ulaşıp ürününüzden bahsedip satabilirsiniz. Bir kere reskinlemeyi öğren veya yazılımcıya reskinleme başına para vererek güzel bir yatırım yapmış olursunuz. Demek istediğimi anlattım sanırım. Satışa hazır bir app bulup onu sürekli satmak.

Yeteneğinize göre uygulamalar

Yetenekten kastım en çok ne yapmayı seviyorsanız onun üzerine bir uygulama çıkarmak olacaktır. Makale yazmayı seviyorsanız mobil blog uygulaması yaptırım reklam ekleyip yayınlayabilirsiniz. Sağlıkla ilgileniyorsanız veya yemek paylaşımı seviyorsanız günlük öneriler adında uygulama yayınlayabilirsiniz. Şu sıralar İngilizce öğreten uygulamalar popüler ama onun kitlesi sadece Türkiye olur. En iyisi global olan öğretici uygulamalardır. Örneğin çocuklar için matematik öğreten uygulamalar deneyebilirsiniz. Kendimden örnek verecek olursam. Ben eğitim dersleri hazırlamayı seviyorum. Sırf bunun için Arduino Eğitim serisi içeren bir uygulama yayınladım

Uygulamayı bir kere yayınlayıp bıraktım ve kendi kendine kazandırıyor. Eğitim programı olduğu için reklam gösterimleri kaliteli ama az gösterim oluyor. Eğitim programlarını mümkün olduğunca İngilizce yayınlamaya dikkat edin. Bu sayede bir çok farklı ülkelerde indirme alırsınız. Kazançlarım aşağıdaki gibi. İncelemek isterseniz indirebilirsiniz.

Hazır gelirli uygulama satın alma

Hazır gelirli uygulama demek, daha önceden başkasının yaptığı gelir getiren uygulamayı tümüyle sizin üzerine alıp kazanca kaldığı yerden devam etmektir. Forum sitelerinde görürsünüz şu kadar aylık kazancı var devir etmek istiyorum diye başlıklar açılır. Ama bu yöntemi tavsiye etmiyorum. Çünkü hiçbir uygulama aylık sabit gelir getirmez. Siz tüm yatırımınızı yaparsınız aldıktan sonra kazançların düşme ihtimali olabilir. Bunun nedeni google da sürekli algoritma değişliği olmasıdır veya appin eski sahibi google yanıltıcı hareketler yapıp bir anda uygulamayı yükseltmişte olabilir. Bunları almadan önce sorun nasıl yükseldi?, kazanç kaybında destek verecek misin? Gibisinden soru listesi hazırlayıp cevapları sizi tatmin eder ise öyle satın alın. Benim uygulamalardan biri günlük 70 tl üstü getirirken son 1 ay kala 10 tl lere düşmüştü. Yani hiçbir şekilde kalıcı olmuyor kazançlar. Yatırımınız boşa gitmesini istemiyorsanız alacağınız uygulama çok niş bir kategoride değilse çok dikkatli kara vermelisiniz.

Mobil Uygulamalardan Para Kazanma Kitabı Pdf İndir

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir