Arduino Nedir? Arduino Hakkında Kısa Bilgiler

Basit ifade ile anlatacak olursak Arduino programlanabilir, basit ama çok işlevli elektronik bir karttır. Bu kartların üzerinde ana omurgayı oluşturan yani kodlara işlevsellik kazandıran aşağıdakine benzer çiplerdir vardır. Küçük kartlarda tabiki de daha küçüktür.

Bu çipler Arduinonun beyni olarak nitelendirilebilir. Arduino kartlar, çeşitli markalar altında ve çeşitli serilerde piyasaya sunulmuştur ve gelişmekte olup daha farklı sürümleri çıkmaktadır. Bunlardan en popiler markalar Uno,Mega vb.

Örnek Arduino Uno Board

Yukarıdaki örnek arduino boarda en sade halini görmektesiniz. Bu halinden tabi ki de fazla işlevsellik beklenemez. Arduinoyu daha çok işlevsellik kazandırmak için üzerindeki soketlere ekstra sensörler, ledler, lcd shield vb parçalar takarak bir çok önemli projede kullanabilirsiniz.. Bu eğitim serisinde bir çok örnek ve proje ile en detaylı şekilde arduino yu öğrenebileceksiniz. Diğer derste board üzerindeki giriş çıkışları öğreneceğiz.

Arduino ile neler yapılabilir?

Aklınıza gelebilecek her türlü elektronik projeleri yapabilir ve bu elektronik projeleri birer akıllı sistemlere dönüştürebilirsiniz. Akıllı ev sistemleri, asker teknoloji ürünleri, radar sistemler, giyilebilir akıllı sistemler vb gibi bir çok fikre hayat verebilirsiniz. Aşağıdaki resimler sadece bu hayal ürünün en küçükleri

Örnek arduino projeleri

1. Arduino 3d printer

2. Arduino radar sistemi

3.Arduino ile yapılmış drone örneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir