4) Neden Mobil Program Yatırımcısı Olmalıyız?

Az yatırım ile çok para kazanma fırsatı

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle, az paralar ile yüksek kazançlar elde edebileceğimiz bir yatırım yapma fırsatı doğmuştur. Artık eskisi gibi bütün mal varlığınızı eve arsaya yatırıp hiç bir katma değeri olmayan yatırımlarla vakit harcamayacaksınız. Ki bu kitabın asıl hedef kitlesi bu kişiler değil. Asıl ulaşmasını istediğim kitle, cebinde az parası olup onunla yatırım yapmak isteyen kişiler içindir. Yani az paran varsa bunu borsaya, altına veya dövize yatırırsan sadece bekler ve kendi yatırımını geçmeyen para kazandırır veya kaybettirir. Aslında bu yatırımlar için en büyük kayıp zaman kaybıdır. İlerideki konularımda göreceksiniz ki asgari ücretin 4 de 1’iyle bile app yatırımları yapabileceksiniz. Bu ufak paralarla asla başka yatırım yapamazsınız. En iyi yatırımın app yatırımı olacağını göreceksiniz. Öğrencisinden, en düşük ücretle çalışan kişiler bile bu sektöre girebilir ve biraz bilgi, biraz şans ile büyük kazançlar elde edebilir.

Doğru Zaman Ne zaman? Geç mi Kaldım?

Mobil program yatırım serüveninde hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Her zaman dilimin ihtiyaçları farklı olduğu gibi, siz mobil program yatırımına başladığınız vakit o zamanın da farklı ihtiyaçları olan bir şey muhakkak olacaktır. O ihtiyacı hızlı bulmak ve kullanıcıya ulaştırmak için acele etmeniz gerekir. İhtiyacı bulduğunuz vakit doğru stratejilerle büyük kazançlar elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

140 milyar dolardan payınıza düşeni alın

Başlıktaki para sadece dünya genelinde 2019 yılında oyun applerinden kazanılan paralardır (https://www.haberturk.com/mobil-oyun-sektoru-140-milyar-dolara-ulasti-2468269-teknoloji). Ülkemiz genelinde ise bu oyunlara 250 milyon dolar para harcanmış. Bu değerler her geçen yıl yükselmekte. Peki siz de markete uygulama koyup buradan pay almak istemezsiniz? Bir de bunların reklam gelirleri ve doğrudan bir şirkete doğrudan yapılan satışlar vardır. Asıl bunlar daha çok kazandırmaktadır. Yani bir uygulamada bir çok farklı kazanç yöntemi vardır. Türkiye’de app sahipleri ise 2018 yılında 850 milyon dolar gelir elde etmiş. Dünya piyasasına göre düşük olsa da ülkemiz için en iyi ihracat kalemlerinden biri. Sonuçta ülkemize döviz giriyor.
Artık büyük şirketler, henüz büyümekte olan appleri, startupları hemen satın almak veya yatırım yapmak için sıraya giriyorlar. Bunun için en büyük örneklerden instagram ve whatsapp dır. Facebook şirketi, büyümekte olan whatsapp bı 2014 yılında 19 milyar dolara satın aldı. Whatsappın 2020 piyasa değeri yaklaşık 170 milyar dolar. Aynı şekilde instagramı 1 milyar dolara satın aldı ve günümüz piyasa değeri 100 milyar doları buldu.
Bunlar büyük şirketler diyebilirsin ama bir de, hatırlayacağınız üzere flappy bird adında Tayvan’lı bir kişi oyun çıkarmıştı. Onun hikayesini okuyabilirsiniz. Son derece fakir olan bu arkadaş en basit bir oyunla günde 50 bin dolar kazanıyordu reklam gösteriminden. (https://webrazzi.com/2014/02/06/flappy-bird-gunde-50-bin-dolar-kazaniyor/) En son tanıştığım birinin de böyle bir başarı hikayesi vardı. Onu hangi appler daha çok kazandırır önerilerinde anlatacağım.
Başarılı applerin arkasında size yol gösterecek hikayeler yatmaktadır. Başarı yakalayan appleri takip edin. Uygulama tutturma işi doğru adımlara ve biraz da olsa şansa bağlı. Nasıl bir uygulamanın tutacağı tamamen appin pazarlamasına ve kendisine bağlı. Ama hiçbir app çıkarmadan bu şansı arttıramazsınız. Onun için en ideal appi bulana kadar öğreneceğiz, öğrendiğimizi uygulayacağız.

Online olduğun her yer senin ofisin

Bu yatırım çeşidin en güzel yanı yer ve mekana bağlı kalmamamız. Bilgisayarını götürdüğün her yerde çalışabilir, yatırımını takip edebilirsin. Sadece bilgisayar mı? Hayır telefonundan bile kontrol edebilirsin. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde her an çalışmaya hazırsanız, başlayabilirsiniz. Yani Sınır sizsiniz. Canınız ne zaman isterse o zaman yatırımını takip edebilirsiniz.

En zahmetsiz ürün satışı ve ihracat yöntemi

Markete koyacağınız bir app yazdırmak, bir ham maddeyi alıp onu işleyerek işe yarar hale getirmekten daha kolaydır. Diyelim ki defter satış işindesiniz. Önce kağıt için ağaç kesilmeli ve bir çok makine ve işçi lazım. Sonra onu kağıda çeviren makineler lazım. Oluşan kağıdı deftere çevirmek için yapıştırıcılar, işçiler vb diyerek uzar gider. Sadece bir defter için bir çok kişi ve makine işe dahil oldu. Tek bu kadar değil. Bu defterleri satış için dağıtıcılara (kamyon vb taşıma süreci) ücret ödeyip, kırtasiyecilere dağıtmak gerekli ki satılsın. Ne kadar zahmetli olduğunu hayal etmiş olmalısınız. Bir uygulamayı ele aldığımızda ise iyi bir yazılımcı ile bile işleri yürütebilirsiniz. Sadece yazılımcıya ücret ödeyerek yatırım yapmaya hazırsınız.
Bir de yukarıdaki defteri yurt dışında satmak istediniz diyelim. Bunun gümrüğü idi yasal süreçleri idi bir çok sorun ile uğraşırsınız. App de ise sadece Amerika’daki birinin appi tanıttığınız yerden indirmesi yeterli. Sonra reklam veya app içi satışlardan para kazanmaya hazırsınız.
Bu konu ile ilgili bir hikayemi anlatmak isterim. (Daha doğrusu benim değil başka birinin hikayesi) Kosgeb girişimcilik derslerine katıldığım zaman 50’li yaşlarında biri vardı sınıfta. Yaşadığı bir anıyı anlattı sınıfta. Anısı 2003 yılında gerçekleşmiş. Bu kişi inşaat işinde demir alım satımı yapıyormuş. Çalıştığı yurtdışı bazlı bir firmaya bir kamyon demir getirmiş ve detayları konuşmak için ofiste beklerken içeri biri girmiş ve bu kişi elinde bir cd li yazdığı programı teslim etmiş ve parasını çek ile almış. Yaşlı adam sınıfa karşı gülerek, ben bir kamyon mal getirdim ama cd yi getiren adam benden fazla ücret alıp yoluna devam etti. Bu yaşadığı anektot hoşuma gitmişti. Whatsapp ın piyasa değerinden bahsetmiştim. Whatsapp 2008 yıllarında 55 kişilik bir apple piyasa çıktı ve 1933 yılında kurulan THY’nin piyasa değerinden kat be kat daha fazla. Yani THY’nin o kadar uçak filosu ve çalışanları olmasına rağmen whatsapp ın değerine ulaşamaz. Yazılımın gücünü bu karşılaştırmadan görebilirsiniz.

Uyurken de para kazanma fırsatı

Bir caddeye dükkan açtığınızı düşünün. Cadde en fazla sabah 9 ile akşam 22:00 işlek olabilir. Bir de istatistiksel olarak caddeden en fazla ne kadar kişi geçebilir veya geçenler sizin müşteriniz olabilir ölçümleme yapılabilir. Hesaplama sonucu artık onun üstüne çıkamazsınız. Yani max kazanç ile min kazanç caddenin işlekliği ile orantılıdır. Geceleri de işletemeyeceğinize göre verdiğiniz kira karşılığı sadece günün yarısı için kira vermiş oluyorsunuz. Ayrıca Siz yorulup dinlenseniz bile sizin yerinize yorulmadan çalışan kodlar her zaman hazır olacak.
Peki yaptığınız bir uygulamayı ele alalım. Uygulamamız herhangi bir uygulaması olsun. Markete koymak için bir hesap açmalısınız ve kira ödeme gibi her ay ödeme yapmanıza gerek olmadan ufak bir ücret ödeyerek sınırsız uygulama koyabilirsiniz. Bu market 7/24 açık ve müşterileriniz tüm dünyadaki insanlar. Her indirilmede reklamlardan veya uygulama içi satışlardan zaman sınırı olmadan para kazanabilirsiniz. Türkiye’de iken bile dolar ile kazanç sağlamanız, mobil uygulama yatırımı ile mümkündür. Gayet avantajlı bir durum.

Yazılım bilmeden mobil uygulama yatırımcısı olun

İsteyen herkes kod bilmeden uygulama yatırımcısı olabilir. Her işte olduğu gibi sadece ihtiyacınız olan çok istemeniz ve çalışmanızdır. Bunu nereden çıkardın diye soracak olursanız, iş yaptığım çoğu insan kod bilmeden uygulama yaptırıyor ve gerekli ayarları yaptıktan sonra iddialı bir app ise kazanmaya başlıyorlar. App yaptığım kişiler arada whatsappdan kazançlarını atıyor. Birkaç müşterime soru cevap uygulaması yapmıştım kazançlarını buraya bırakıyorum. Bu kişi ile forumda tanışmıştım. Aklındaki fikri bana anlattı ve güzel bir soru oyunu yapmıştım. Gelirlerini bana whatsapptan atıyordu.

Bu kazançlar Google nin mobil uygulama sahiplerine reklamdan para kazandırdığı Admob Reklam Ağıdır. Sadece bir uygulamadan kazanılan ücretleri görmektesiniz. Bir de bunun app içi satışları ve kişisel reklam yayınlamaları var. Uygulamayı yaptığım kişi sıfır kod bilgisi ile başlamıştı. Aso çalışması ile güzel bir kar elde etmişti. Bu işler için kod bilmenize gerek yok. İnsanları organize etme yeteneğiniz var ise yani liderlik vasfınız var ise yazılımcıları, grafikerleri ve reklamcıları yönlendirerek güzel paralar kazanırsınız. Her hangi bir işte çalışmanız bu işleri yapmanıza engel değildir. Bu işler saat kaç olursa olsun ve nerede olursanız olun telefon trafiği ile halledilebilir. Ki bu kitapta tamamen kod bilmeden nasıl uygulama ve oyun girişimcisi olunur onun eğitimi veriyorum. Bu kitaptan sonra farkındalığınız artacaktır.
Aslında başlığa verebileceğim en iyi örnek şu olur. İş yaptığım Adanalı biri vardı. Bu arkadaş lise mezunu ve sıfır kodlama bilgisine sahip ama bu işlere meraklı bir arkadaşımız. Bana çekiliş uygulaması yaptırmak için ulaştı. Sohbeti baya ilerletince ortak iş yapmaya karar verdik. O bana daha önceden yaptırıp satacağı uygulamalar için destek vermemi istedi. Sohbet ilerleyince diğer yaptığı işlerden bahsetti. Bu arkadaş githubta ücretsiz yani açık kaynak kodlu bir uygulama bulmuş ve bir yazılımcıya düzenlettirmiş. Bu uygulamadan günlük 300 tl kazanıyordu. Düşünün açık kaynak koddan iyi pazarlama taktiği ile 3 ayda 20 bin tl kazanmış. Kazançlarını atıyordu. (Bu işte güvenilir biri olduğum için iş yaptığım insanlar çoğu bilgisini paylaşır.) Ben o kadar kod geliştirip satmama rağmen onun kadar sattığım yazılımlardan kazanamıyordum. Bu arkadaş sadece 3 ayda 20 bin tl para kazandı çok basit bir uygulamadan. Şansı yaver gidip güzel bir sektör bulunca güzel paralar kazanılıyor. Gelirler aşağıdaki gibidir. Pazarlama alanında gerçekten çok tecrübeli bir arkadaştı. Buradan ona teşekkür ediyorum. Kitabı yazmamdaki fikir ondan gelmişti. Çok fikir alışverişinde bulunduk arkadaşla. Sevgili arkadaşlar işin büyük kısmı bilgide değil emek vermede, kendini geliştirmekte olduğunu gördüm. Ki bu kazançları herkes kazanabilir çoğu insan bu sektörün farkında değil.
Kazançlar resimdekiler gibidir. Resimlerde asla oynama yok.

Mobil Uygulamalardan Para Kazanma Kitabı Pdf İndir

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir