15) Mobil Uygulamaları Üst Sıralara Çıkarma Taktikleri (En Kapsamlı ASO Teknikleri)

Bu bölümde anlatacağım tamamen sizin kendi emeğinizle yapacağınız aso çalışmasından bahsedeceğim. Ama ben uğraşamam parayı veririm geçerim derseniz bu iş için bir çok kişi vardır. İçlerinden en iyi olanı bulun ve yaptırın. Aso çalışması çok pahalı olmadığı için makul miktarlara yaptırabilirsiniz. Böylelikle zamanınızı başka çalışmalara ayırabilirsiniz. Aşağıda anlattıklarımı yine de öğrenin ki aso çalışması yaptırırsanız biraz brifing vererek hiç bilmediğinizi göstermemiş olursunuz ve yapılan çalışmayı az çok analiz edebilirsiniz. İyi veya kötü olmuş dersiniz.

Web sitelerinde bilinirliği ve tıklanmayı arttıran SEO( Search Engine Optimization = Arama motoru optimizasyonu) nun bir benzeri mobil uygulamalar için de vardır. Buna Aso ( Application Store Optimization) denir. Yani uygulama mağazası optimizasyonu, bir uygulama mağazasındaki (App Store , Google Play vb.) bir mobil uygulamanın görünürlüğünü artırma işlemidir. Özellikle, uygulama mağazası optimizasyonu, bir uygulama mağazasının arama sonuçlarında ve üst sıralarda yer alan sıralamalarında yüksek sıralama işlemini içerir. Ayrıca, uygulama mağazası optimizasyonu, toplu olarak Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) olarak adlandırılan, uygulama mağazası gösterimlerinin indirmelere dönüştürülmesine odaklanmaya yönelik faaliyetleri de kapsar. Aso seo kadar kopleks değildir. Aşağıda vereceğim tekniklerle kendi aso çalışmasını yaparak reklama az para ayırabileceksiniz. Aso çalışması size doğal kullanıcı getirir. Google’ın sen sevdiği de organik kullanıcılardır. Doğal kullanıcı her zaman daha iyi kazandırır. Bu kullanıcıların reklama tıklama ve app içi satın almaları daha fazla oluyor. Aşağıdaki anlattıklarımı kendi uygulamanızda harfiyen uygularsanız kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Uygulama İcon Tasarımı

Uygulamada, kullanıcı ile ilk iletişim kuran icondur. Peki ne demek bu? App mağazasında bir app aradığında appler listelendiğinde ilk üçünden birini yada hangisi dikkat çekerse onu indiririz.  Onun için icona çok önem vermelisiniz. Sağdan soldan bulduğunuz iconlarla değil iyi bir grafiklerle çalışın. Yazılımcı nasıl bulunur konu başlığındaki sitelerde iyi bir grafiker de bulabilirsiniz. Mümkün mertebe app ile icon aynı renk aralığında olsun. İconda uygulamanın ne olduğunu az çok belli eden şekiller olsun. Çünkü kullanıcıya en iyi hitap eden hangisi ise onu tercih eder.

Bu resimdeki logoya baktığınızda tam dediklerimi yapmış. Logo ile uygulamadaki renkler uyumlu. Kullanıcı uygulama ile renkleri özdeşleştirerek bilinç altında yer ediniyor. Bu şu demek gün içinde uygulamanızdaki rengi gördüğünde aklına uygulamanız gelir ve oynama istediği uyandırır. Bilinç altına yapılan bu baskı bundan önemlidir.

Uygulama Mağaza Giriş Ekran Görüntüleri

Uygulamanın indirmesini sağlayacak etkenlerden biri de giriş ekran görüntüleridir. Burada sadece uygulama içi görüntüleri koymak hiç profesyonel değildir. Kullanmanız gereken grafikler birbirlerini tamamlayan ve açıklama kısmında yaptığınız yazılardan kısa kısa grafiklerde de gösterin. Bunu grafikçinize yaptırırsanız size güzel bir çalışma yapacaktır. Sadece onu doğru yönlendirmeniz gerekir. Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi resimler birbirini tamamlayarak bir çok resmin olduğunu belli eden grafiklerle desteklenmiş ve app’in önemli özelliklerini belirtmiştir.

Mağaza Giriş Title (İddialı başlık bul)

Title kısmı 80 karakter içerir (Google Play için). Kesinlikle 80 karakteri kullanın. Appin adını yazıp parantez içinde en önemli özelliğini veya onu ön plana çıkaracak bir şeyler yazın. Örneğin aşağıdaki resimdeki uygulama ismi yazılmış ve yanına özellikleri eklenmiş. Böyle daha dikkat çekici duruyor. Hem aramalarda da üst sıralara çıkabilirsiniz. Yani burada uygulamanızın en önemli kelimesini yazabilirsiniz.

App Kelime Listesi Hazırlama ve Mağaza Giriş Tanıtımı

Uygulamanızı aramalarda üst sıralara çıkarak en etkili yol da kelime listesi hazırlamak. Bu kelimeler uygulamanızın en iyi özelliklerini vurgulayacak kelimeler olmalıdır. Kelimeleri vurgulayacak stiller yerleştirin. Aşağıdaki aso çalışmasına bakarsanız bir telefon hızlandırıcı uygulamadır (Ram temizleme vb). Dikkat çekici özellikleri kalın ve koyu yazılarak direk vurguluyor. Çeşitli sembollerle de asoyu destekliyor. Uygulamanızda buna özen gösterirseniz sıralamalarda üst sıralamalara çıkabilirsiniz.

Uygulama İçinde Yorum ve Yıldız Verdirme

Üst sıralara çıkma yönteminin en etkili yollarından biri de kullanıcıların geri dönüşleridir. Burada yorumlar ve yıldızlar önemli yer tutuyor. Uygulama derecelendirmeleri arttıkça uygulama indirme sayılarının arttığı da bir gerçektir. Kullanıcılarınıza app içinde yorum ve yıldız verdirecek popup  dialog gösterin.

Örnek:

Tabi bunu göstermenin de taktikleri var. Kullanıcı oyuna veya uygulamaya girer girmez gösterirseniz geri dönüş olmaz veya kötü olur, kullanıcıyı sıkar. Yapmanız gereken kullanıcı uygulamaya 2 3 kere girdikten sonra veya belirli bir süre uygulamadan çıkmadan kullanırsa 1 kere göstermek iyi bir stratejidir. Yazılımcınız ile konuşarak böyle detaylar verebilirsiniz.

Rakiplerini İncele ve Onlardan Fikir Al

Hangi uygulama türünde uygulama yaparsanız yapın illaki sizin appinize benzer uygulama mutlaka olacaktır. Kendi türünüze ait rakipler ne yapmış, hangi kelimelere ağırlık vermiş, mağaza girişini nasıl yapmış, bunu yapsa daha iyi olurmuş dediğiniz şeyleri kendi uygulamanızda yapınız. Bu sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Vereceğim aşağıdaki linklerden kendi uygulamanızı ve rakibinizin uygulamasını analiz edebilirsiniz

  1. https://www.applyzer.com/main.php?mmenu=rankings&submenu=getKeywordsCompetitor
  2. https://www.mobileaction.co/

İndirme Sayısı ve Olumlu Yorumlar

Kullanıcıların büyük bir kısmı indirme sayısı yüksek olan uygulamaları ve olumlu olan yorumları olan uygulamaları tercih eder. Gözünüzün önüne applerin sıralandığını getirin en çok indirme alan her zaman dikkatimizi çeker ve sonra onun yorumlarına bakarız. İndirme sayısı fazla ve olumlu yorum varsa iyi olduğunu düşünürüz. Bu yüzden olabildiğince indirme sayısını ve yorumları maksimum arttırmalısınız. Bunun için indirme, yorum ve 5 yıldız verdiren paket satışları mevcuttur. Paketleri almadan önce bilmeniz gerekilenler vardır. Yararlı olduğu kadar doğru yapılmaz ise zararlı olur. Bu konuyu “Yayınladığınız Uygulamalardan Sürdürülebilir Başarı Yakalayın” konusunda anlatacağım.

Tanıtım Videosu İle Destekle

Bazen resimler,  kullanıcılara uygulamayı tam empoze etmek için yeterli gelmeyebilir veya daha profesyonel bir imaj sergilemek için video tanıtım da gerekebilir. Siz de uygulamanız için hazır video template ler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bu linkten örnek videolara bakabilirsiniz: https://envato.com/blog/best-mobile-app-promo-video-templates/

Eğer video template satın almak isterseniz buna da göz atın ( https://elements.envato.com/video-templates/mobile+app ). Ben müşterilerim için buradan faydalanarak yapıyorum. Ücretli olsa da bir kere alıp diğer applerinizde kullanabilirsiniz.

Sadece bu başlıkla bile para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu başlıktakileri ve başka kaynaklardaki bilgileri öğrenerek başka yatırımcıların uygulamalarına aso çalışması yaparak onlardan gelir elde edebilirsiniz. Öğrenci iseniz harçlığınızı çok kolay çıkarabilirsiniz.

Mobil Uygulamalardan Para Kazanma Kitabı Pdf İndir

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir