Cyclic Redundancy Check Yöntemi (CRC) (Ders: Veri İletişimi)

Veri iletişimi dersi konusu olan Cyclic Redundancy Check Yöntemi (CRC) bu videoda detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Örnekle daha iyi kavrayarak bu yöntemi öğrenebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Cyclic Redundancy Check Yöntemi Nedir?

Cyclic Redundancy Check Yöntemi aslında bir hata denetleme yöntemidir. Bu cyclic kodlar özel lineer block kodlarıdır. Bu kodlar lan ve wan ağlarında kullanılır. Bu sistemde verici ve alıcı olmak üzere iki ağ arasında gerçekleşir. Gönderilen kod Dataword kodudur. Alıcı tarafında ise Codeword kodudur. Peki bu nasıl gerçekleşiyor? Gönderici ile alıcı arasında kodu çözümleme için özel bir kod vardır 2 tarafta bu koda göre gelen kodu xorlayarak kodu tanımlar. Örnek soruya göz atabilirsiniz.

Bu sorudaki kodları belirtilen şekilde xor lama yaparak karşı tarafa xor sonucu gönderilir.

xor lama sonucunda dataworde, özel kodun yani ikili kodun bit değerinin 1 eksiği kadar çıkan sonucun sondan başlayarak o kadar eklenir. ikili kodumuz 4 bit 1 eksiği 3 yani dataworde xorlama sonucu çıkan 001 ekleriz. Bu kod karşı tarafa alıcıya gider. Alıcı tarafında ise decoder ile aynı şekilde ikili kod ile xor lanarak çıkan sonuç 0 ise kodumuz alıcıya doğru gitmiştir.

Bu dersi video olarak da izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir