Üniversite Vize ve Finalleri Geçme Yöntemleri

Vize ve finallere nasıl çalışırm

Vizeden nasıl geçerim? Finallerden nasıl geçerim? Üniversiteyi nasıl bitiririm? Vize ve finalden iyi not alma rehberi? Üniversite derslerini nasıl geçerim? gibi sorularınızı duyar gibiyim. İşte tüm bu soruların cevabı bu makalemizde. İyi okumalar.

Üniversite öğrencilerin korkulu rüyası olan vize ve finaller her zaman ulaşılması zor bir hedef gibi gözükmektedir. Halbuki o kadar da zor değildir. Zorluğu, bu sınavları uygun pozisyona konumlandıramadığımızdan kaynaklanır. Benim için 2 pozisyon var. Bunlar sadece geçmek veya not kasmaktır. Çoğu zaman ne istediğimizi bilemeyiz, ikisi arasında kararsızlıktan dolayı hiç geçemeyiz. Sadece geçmek isteriz ama işin pratiğini bilmediğimiz için kalırız. Yüksek not almak isteriz bu sefer de yanlış stratejilerden dolayı sadece dersi geçecek kadar not alırız. Yani bu 2 pozisyon için ayrı ayrı değerlendirme yapacağım ki ona göre karar veriniz.

Sadece dersi geçmek için yapılması gerekilenler

a) Sınavdan hemen önce son derse mutlaka gidilmeli
Sınavdan önce son derslerde genellikle hocalar çıkacak konuları söylerle. Sizde ekstradan beyninizi yoracak yerlere çalışmamış olursunuz.

b) Sınavdan 1 saat önce aynı sınava girecek arkadaşlarla istişare yapılmalı
Son 1 saat kala arkadaşlarla sınav hakkında konuşursanız emin olun atladığınız yerleri konuşma arasında arkadaşlarınızdan öğrenirsiniz ben çoğu sınavda bu sayede 10, 20 puan fazladan almışlığım oldu.

c) Arkadaşlarınızdan kesin çıkılıcak denilen yerleri öğrenmeli
Sınıfda kulağı delik arkadaşlarımız illaki vardır. Bu kişiler şanslı mı demek daha doğru bilmiyorum ama çıkacak yerler ya içlerine doğuyor ya da bi yerlerden bazı çıkacak soruları bilebiliyor.

d) Mutlaka sınıfda en iyi not tutanların notu alınmalı
İyi not tutanlar her zaman detaycıdır. Notlarda en önemli yerleri çizerler, soruların üzerine küçük notlar alırlar. Bu küçük notlar soruyu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Çoğu zaman çıkabilecek soruları vurgularlar. Buda size sınavda nereye çalışacağınız ile ilgili tüyo vermiş olur.

Vize ve Finalden yüksek not almak için yapılması gerekilenler

a) Sadece dersi geçmek isteyenlerin adımlarını eksiksiz yapmaları lazım

b) Günü gününe derse gidilmeli
Derse gitmenin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız günü günene dersi gidin. Hem dersi dersde dinlersiniz hem sınavda nereye çalışacağınızı bilirsiniz hem de sınava çalışırken konuyu 2 kere tekrar etmiş olursunuz. Bu da o dersi daha hızlı anlamanıza yardımcı olur.

c) Kesinlikle dersler a4 kağıdına haftası haftasına not alınmalı
Klasik defterlerden kurtulun. A4 kağıdına yazmak sizi daha disiplinli yapar. Her hangi bi yerden bir top a4 kağıdı almanız size 1 yıl yeter hatta artar bile. Not aldığınız a4 kağıdına sağ üste o günün tarihi ve kaç sayfa yazılmaşsa her sayfaya örneğin 5 sayfa yazıldıysa 5-1, 5-2 … diye yazın. A4 e aldığınız notlar emin olun çalışırken sizi baymayacaktır. 5 hafta ders işlenmişse çalışacağınız yerleri haftası haftasına not aldığınız için sırayla gittiğinizde ders zor gelmeyecektir.

d) Alınan notlar sınavdan en az 1 hafta önceden tekrar edilmeli

Eğer bir hafta önceden tekrar ederseniz sınav zamanı soruları gördüğünüzde paniklemezsiniz. Sınavdan hemen önce öğrenilen anlık bilgiler daha çabuk unutulur bu yüzden bir hafta önceden çalışmak zihnen rahat olmanızı sağlayacaktır.

Not: Yukarıdaki anlattıklarım tamamen geçici öğrenmeye dayalıdır. Yani diplomamı alıyım okul bana engel olmasın ben kendi işlerimle uğraşıyım diyen kişiler için geçerlidir. Zaten kalıcı öğrenmek isteyenlerin böyle arayışlar içine girmesine gerek yok

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir