Kullanmadığımız Eşyaları Nasıl Hızlı Satabiliriz?

Çoğu zaman elimizde fazladan olan eşyaları kullanmadığımız için ve ya paraya ihtiyacımız olduğunda satmak isteriz. Satarken hızlı elden çıkması için değerinin altında veririz. Bunun sebebi 2. El ürün piyasasını tam bilmediğimiz için o çok sevdiğimiz, kimseler ile paylaşamadığımız eşyayı düşük fiyattan gitmesini izleriz. Bu yazımızda eşyaların tam değerinde satılmasını sağlayacak ipuçları vereceğiz. 2. El ürün nasıl satılır? Sorunun cevaplarını beraber bulacağız. Artık ürünlerinizi satarken acemice fiyat düşürmeyeceksiniz.
İyi bir satıcı olmak istiyorsanız güven vermelisiniz. Ürün satışta belki en önemlisi karşı tarafa güven vermektir. Satışların %60 ini bu adım etkiler. Eğer iyi bir güven verebilirseniz kendinize satış gerçekleşir. Peki karşı tarafın bize güvenmesini nasıl sağlayacağız?

Alıcı ile göz teması kurun

Elden satışlarda mutlaka göz teması kurun. Çünkü göz teması güven duyulması için ilk basamak. Eğer göz temasından kaçınırsanız ortamda ciddiyetsiz bir hava oluşur ve güven ortamı olmaz ve alıcı gereksiz yere şüphelenir ve alış işleminden vazgeçebilir.

İnternetten satıyorsanız soru sordurun

Burada soru sordurmaktan ziyade kullanıcı ile etkileşim içine girmeniz lazım. Yani kullanıcı size sorar, sizde etkili cevaplar verirseniz ürünü alma olasılığı artar. Soru sordurmak için özelliklerini anlatırken açık kapılar bırakın. Bütün özelliklerini yazmayın ya da şu cümleyi yazın “ Daha fazla bilgi almak için lütfen soru sormaktan çekinmeyin” gibi.

İnternet satışlarında farklı kategorilere de ürününüzü koyun

Farklı kategori dediysek telefon satarken gidip onu bilgisayar kategorisine koymayın. Örneğin elinizde samsung note 3 var siz onu note 2 kategorisine de koyun. Burada note 2 almak isteyen biri sizin telefonu gördüğünde 150, 200 tl fazla veriyim üst modelini alıyım diyebilir.

Ürününüzün en çok sevdiğiniz özelliğini vurgulayın

Ürünün, alıcıyı etkileyebilecek en iyi özelliğini vurgulayın. Mesela bataryası ilk günkü gibi mi onu açıklayıcı cümleler ile belirtin. Kozmetik olarak bir şeyi yok mu resimler ile gösterin, yüz yüze satışta belirtin. Burada dikkat edilmesi gereken fazla vaatlerde bulunmayın. Eğer vaat ettiğiniz gibi çıkması ise alma işlemini iptal edebilir.

Detaylardan kaçının direk alıcının istediği bilgileri verin

Uzun uzun açıklamalar yerine alıcının istediği bilgileri verin. Zaten alıcı alacağı ürün ile ilgili özellikleri biliyordur. Örneğin siz telefon satarken telefonun ekran çözünürlüğünü anlatmak yerine darbe aldı mı? Bir yerinde sorun var mı? Onları anlatın.

Sizde yukarıdaki anlattıklarımı yaparsanız ürününüzün hızlı satmasını sağlarsınız. Artık fiyat düşürmenize gerek kalmadan elden çıkarabileceksiniz. Bu anlattıklarım 2. El piyasasında en önemli bilgilerdir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir