İnternet Reklamcılığı Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

Native reklamcılığın en önemli olduğu şu zamanlarda kullanıcıya direk ulaşılabilen, kısa ve etkili bir izlenim yaratabilen platformlardan biri de internet reklamlarıdır. Bu platformda çoğu reklam veren işi hızlı görülsün diye eski ve günümüz reklam standartlarından dışarı çıkmaz ve reklamı oldu bittiye getirir. Aynı şekilde çoğu reklam ajansları da yaratıcılıktan uzak bir davranış sergileyerek reklam sahibini memnun etmek için uğraşır. Buradaki asıl amaç reklamı tüketenler memnun edilmeli. Bu gibi davranışlar para ve zaman israftan başka en önemlisi de marka bilinci oluşturacağım derken tüketiciler için markadan uzaklaşma sebebi doğurmaktadır.

Peki İnternet Reklamcılığı Nasıl Olmalıdır?

Bu içerikte internet reklamcılığı hakkında dolu dolu fikirler elde edeceksiniz. Sadece yapmanız gereken bu içerikten sonra kendi reklamlarınız için bir dizi swot analizi oluşturmak olsun. Yoksa bu içerik de 3 ay önce okuduğunuz ama bir türlü hatırlamadığınız makalelerin arasında yer alır.

Doğru Kanalları Belirleyin

En çok yapılan hatalardan biri de reklamların nerelerde yayınlanacağına doğru karar verilememesinden kaynaklıdır. Günümüzde internet reklamcılığın büyük bir kısmını google, facebook, youtube, instagram, twitter gibi şirketler domine etmektedir fakat bir çok orta ölçekli siteler de mevcuttur. Bu kadar çok seçenek olması kafanızı karıştırmasın. Doğru kanalı seçmek için siteye göre değil reklamın içeriğine göre seçilmedir. Örneğin reklam içeriğinizde satışa yönlendirmek isterseniz youtube 2. planda tutulmadır. Çünkü kullanıcı bir an önce videoyu tüketmek ister. O sırada sizin reklamınızla ilgilenmez. Bu da reklam bütçenizin büyük yüzdeliğinin çöpe gitmesi demektir. Youtube reklamlar satışa değil daha çok tanıtıma yönelik olmalıdır. Youtube da tanıt başka kanalda satışa yönlendir. Youtube da sizin reklamınız artık onun bilinç altında yer almaktadır. etkili vuruşu 2. kanalda yapmalısınız. Yani reklam içeriğini hazırlarken bu detaylar birinci kuralınız olmalı. Bu gibi detaylar reklamlarınızdan tam performans yararlanmanızı sağlar.

İnternet reklamcılığında doğru kullanıcı kitlesi belirleme

Oluşturduğunuz kampanyaların başarıya ulaşması için reklamı tüketecek kitleyi belirlemek belki de reklamdan önce gelmelidir. Kitleyi belirledikten sonraki adım bu kişiler neler yapıyor hangi sitelerde vakitlerini harcıyor bu gibi sorular sorarak bunların cevabı bulunmalıdır.

Varsayalım ki tanıtımını yapacağımız ürün orta boy oyuncak ayı. Bu ürünün kullanıcı kitlesinin büyük kısmını 5- 11 yaş kız çocukları ve bayan sevgililerdir. Şimdi bu kullanıcı kitlesi belirlendikten sonra bu kişileri araştırıp reklamları onlara göstermek kalıyor. Bu da ilk madde de yazdığım doğru kanaldan geçmektedir.

Reklam yönetiminde biraz da psikoloji oyunları


Yukarıdaki kuralları detaylı bir şekilde araştırıp uyguladıktan sonra son olarak reklamlarda insan davranışı eyleme dönüştürecek teknikler kullanılmalıdır. En önemli reklam davranışlarından biri,
“Onlara satmayın satın aldırın”. Kimse kendisine bir şey satılmasından hoşlanmaz. Hele ki bu konuda Türk insanında bir yılgınlık oluşmuştur. Bunun nedeni eski satıcı davranışlarıdır. Yani insanlara ürünü satabilmeniz için ya arkadaşlarının tavsiye etmesi lazım ya da sizi sanki doğal yollardan rast gelmiş gibi görünmeniz lazım. Bence en etkili satış tekniği arkadaşının tavsiye etmesi tekniği. Bunun için sosyal medya fenomenlerini kullanabilirsiniz. Çünkü çoğu internet kullanıcısı onların sözlerine güvenmektedir. Ya da arkadaş gruplarının sizi paylaştıracak eylemlerde bulundurmanız lazım. Örneğin gündemi takip edip, gündem ile ilgili onların seveceği postlar paylaşırsanız bir çok kullanıcı severek paylaşacaktır.

Her şeyden önemlisi kesinlikle kendi tanıtım ve satış stratejilerinizi geliştiriniz. Ayrıca zamanı iyi takip etmek en büyük stratejiniz olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir